Мова сайту :

Ua Ru En
logo
Электоральные настроения населения Ивано-Франковска: октябрь 2010

Електоральні настрої населення Івано-Франківська: жовтень 2010

Дата публікації: 12.10.2010 Роздрукувати Повна версія

Оцінка ситуації та роботи місцевої влади

Лише чверть опитаних мешканців Івано-Франківська вважають, що загальна ситуація у місті покращується. Серед них більшість – виборці В.Анушкевичуса, на партійному рівні – це в першу чергу виборці Батьківщини та Сильної України.

Ще 43% переконані, що загальна ситуація у місті не змінюється. Серед них більшість – виборці Партії регіонів та Нашої України.

Разом з тим  28% опитаних вважають, що ситуація у місті погіршується. Серед них більшість – виборці Фронту змін та Третьої сили, список якої очолив Ю.Соловей.

Майже третина мешканців міста задоволені діяльністю міського голови Івано-Франківська В.Анушкевичуса (хоча лише 9% - цілком задоволені). Натомість 52% - не задоволені.

На думку респондентів, дії місцевої влади є найбільш ефективними у таких сферах: прибирання і вивіз сміття (Індекс ефективності або різниця між позитивними  і негативними значеннями становить +39) та водопостачання і водовідведення (+36).

Відносно ефективними визнані дії влади у наступних сферах: розвиток культури і духовності (+27), транспортне обслуговування мешканців міста (+27) та благоустрій і озеленення міста (+18).

Мало ефективними визнані дії влади у сферах: теплопостачання (+8), будівництво дитячих і спортивних майданчиків (+7) та освіта (-6).

Зовсім не ефективними на думку мешканців міста є дії влади у сферах: медичне обслуговування (-35), боротьба з корупцією (-48), створення робочих місць (-49) та утримання доріг і тротуарів  у належному стані (-54).

Саме погані дороги, які є топ-проблемою для міста, стали символом невдоволення городян чинним міським головою.

Рейтинги на виборах міського голови

Отже, за три тижні до виборів лише 17% опитаних мешканців констатують, що для міста буде краще, якщо на посаді залишиться чинний міський голова. Переважна більшість з них є виборцям В.Анушкевичуса.

64% вважають, що буде краще, якщо місто очолить нова людина. Це прихильники інших кандидатів на посаду міського голови, у розрізі політичних сил це передусім виборці Третьої сили, Свободи, Фронту змін.

Разом з тим для 11% байдуже, хто очолить місто після виборів. Серед них більшість – виборці Партії регіонів. Ще 8% - не визначились.

59% опитаних мають намір точно взяти участь у місцевих виборах 31 жовтня, ще 14% оцінюють вірогідність власної участі у виборах як високу.

Станом на початок жовтня лідерами електоральних симпатій на виборах міського голови Івано-Франківська є два кандидати: Ю.Соловей (рейтинг – 35% серед тих, хто має намір взяти участь у виборах) та В.Анушкевичус (21%).

Решта кандидатів, маючи значний відрив від лідерів, змагатимуться за третє місце. Так, Р.Марцінківа підтримують 6% опитаних, В.Балагуру – 4%, В.Бойчука, Б.Федьківа, І.Прокопіва та В.Козачка – по 2%, П.Андрусяка – 1%, інших кандидатів – близько 10%. 

Не підтримують жодного кандидата 3% виборців, не визначились – 12%.

Разом з тим, якби І.Насалик та З.Шкутяк брали би участь у виборах перша п’ятірка виглядала б наступним чином: Ю.Соловей – 32%, В.Анушкевичус – 19%, З.Шкутяк – 10%, Р.Марцінків – 6%, І.Насалик – 5%.

Варто зазначити, що більшість прихильників І.Насалика та З.Шкутяка станом на момент проведення опитування не змогли визначитись за кого вони голосуватимуть і, як правило, відмічали у списку графу “інший кандидат”. Разом з тим, серед тих, які все таки визначились, 20% мають намір підтримати Ю. Солов’я, 10% – та В.Анушкевичуса, тобто пропорція приблизно один до двох на користь першого. Ця формула підтверджується ставленням прихильників екс-кандидатів до інших політиків. Близько 45% прихильників І.Насалика довіряють Ю.Солов’ю, 20% - В.Анушкевичусу; щодо прихильників З.Шкутяка пропорція має наступний вигляд - 40% на 30%. Останній факт знаходить підтвердження в тому, що  майже кожен десятий прихильник З.Шкутяка має намір підтримати на виборах І.Прокопіва.

Серед кандидатів, які братимуть участь у виборах, найбільш впевненим у своєму виборі є прихильники Б.Федьківа, П.Андрусяка, В.Бойчука та В.Козачка, найменш впевненими – виборці В.Балагури та І.Прокопіва.

Кандидата Ю.Солов’я найбільше підтримують виборці Батьківщини, Фронту змін та Свободи. В.Анушкевичуса – теж Батьківщини, а також Нашої України. Р.Марцінківа – виборці Свободи, І.Прокопіва – Фронту змін, Б.Федьківа – Партії регіонів, В.Козачка – Сильної України. Але якщо за Ю.Солов’я мають намір голосувати 100% виборців партії, яка його висунула (Третя сила), то решту кандидатів підтримує лише близько чверті «рідних» виборців. Звичайно, ці показники можуть змінитися в залежності від того, як побудують свою кампанію кандидати на завершальній стадії перегонів.

Лише третина виборців, які голосували у 2006 році за В.Анушкевичуса, готові повторити свій вибір у 2010 році. Натомість третина підтримує вже Ю.Солов’я.

Критерії вибору кандидатів

Ключовими критеріями вибору кандидата на посаду міського голови Івано-Франківська є наявність у нього досвіду роботи господарника (43%), здатність вирішити проблеми будинку виборця (36%), політичний досвід кандидата (34%) та незаплямована репутація (31%).

Цікаво, що критерій «досвід роботи господарника», який згідно із загальнонаціональними дослідженнями домінує практично по всій країні і становить в середньому 60% підтримки, в Івано-Франківську дещо розмивається і становить лише 43%. Таким чином в місті критерії вибору дещо адаптуються під ситуацію, оскільки лідером перегонів в Івано-Франківську є молодий політик.

Рейтинги на виборах до міської ради

Найбільш мобілізованими на виборах до міської ради є виборці Сильної України, Свободи і Батьківщини, найменше – Нашої України.

За три тижні до виборів лідерами симпатій на виборах до Івано-Франківської міської ради є Свобода (рейтинг – 25%  серед тих, хто має намір взяти участь у виборах) та Батьківщина (16%).

Певним сюрпризом на виборах може бути проходження до міської ради нової і незнайомої у місті партії Третя сила, список якої очолив Ю.Соловей, більш відомий як лідер Громадського форуму Івано-Франківська. ЇЇ рейтинг становить 9%.

Також найбільш ймовірно, що подолають 3-відсотковий бар’єр Наша Україна (7%), Партія регіонів (6%), Фронт змін (6%) та Сильна Україна (5%). Інші партії сумарно підтримують близько 11% виборців, проте наразі жодна з них не має підтримки вище 2%.

Не підтримують жодну партію 4% виборців, не визначились – 12%.

Партію Третя сила підтримують передусім виборці, які на національному рівні (вибори Президента і ВРУ) мають намір голосувати за О.Тягнибока і Свободу, С.Тігіпка та Сильну Україну, а також В.Ющенка та Нашу Україну.

Узагальнюючи результати дослідження варто відзначити, що на цих виборах мешканці міста прагнуть змін і приходу нових облич до влади. Вимальовуються два чіткі електоральні маркери.

Перший. Опозиція до чинної влади на партійному рівні. Цей вибір передусім уособлюється зі Свободою.

Другий. Опозиція до чинної влади на персональному рівні. Цей вибір уособлюється передусім з кандидатурою Ю.Солов’я.

Національні рейтинги

Якби вибори до Верховної Ради України відбувались наступної неділі 23% мешканців Івано-Франківська (серед тих, хто має намір взяти участь у виборах) проголосували б за Свободу, 16% - за Батьківщину, 9% - за Нашу Україну, 7% - за Партію регіонів, 6% - за Фронт змін,  6% - за Сильну Україну.

Близько 2% виборців проголосували б на парламентських виборах за Третю силу і Громадянську позицію. Інші партії підтримали б 10% виборців. Не підтримали б жодну партію 4% виборців, не визначились – 14%.

Якби вибори Президента України відбувались наступної неділі 27% мешканців Івано-Франківська (серед тих, хто має намір взяти участь у виборах) проголосували б Ю.Тимошенко, 16% - за О.Тягнибока, 11% - за А.Яценюка, 9% - за С.Тігіпка, 7% - за В.Януковича, 6% - за В.Ющенка, 6% - за А.Гриценка.

Інших кандидатів підтримали б 8%, не підтримали б жодного 4% виборців, не визначились – 7%.

Звертає увагу не себе той факт, що персональні рейтинги Ю.Тимошенко, С.Тігіпка, А.Яценюка та А.Гриценка значно перевищують  партійні. У випадку зі Свободою та Нашою Україною навпаки – рейтинг партії перевищує персональний рейтинг лідера.  Винятком є лише Партія регіонів, рейтинг якої точно повторює рейтинг лідера.

Довіра до політиків національного та місцевого рівня

Найбільше довіряють мешканці міста Ю.Тимошенко (45%), О.Тягнибоку (44%) та А.Яценюку (44%) при цьому за рівнем повної довіри або відповідь «цілком довіряю» лідирує саме О.Тягнибок.

Трохи менше довіряють А.Гриценку (34%), С.Тігіпку (31%) та В.Ющенку (25%).

Найменше довіряють В.Януковичу (14%) та М.Азарову (11%). Їм же найбільше не довіряють – 84 та 85% відповідно.

Серед місцевих політиків найбільше довіряють кандидату на посаду міського голови Ю.Солов’ю (54%). Він також є єдиним політиком у місті, який має позитивний Індекс довіри (визначається як різниця між позитивними і негативними значеннями і становить +23).

Трохи менше довіряють чинному міському голові В.Анушкевичусу (39%), колишньому міському голові З.Шкутяку (39%) та голові обласної адміністрації М.Вишиванюку (39%). Цікаво, що М.Вишиванюку довіряють втричі більше мешканців міста, ніж Президенту.

Близько третини мешканців міста довіряють О.Сичу. І.Насалику довіряють 20% опитаних, М.Палійчуку – 20%, І.Олійнику – 19%.

Аудиторія дослідження: населення міста Івано-Франківськ віком від 18 років і старші. Вибіркова сукупність: 800 респондентів. Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face). Помилка репрезентативності дослідження:для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,8%, для значень близьких до 30% - не більше 2,4%, для значень близьких до 10% - не більше 1,7%. Терміни проведення дослідження: 1-8 жовтня 2010 р.

Інші дослідження: