Мова сайту :

Ua Ru En
logo
Электоральные настроения населения Львова: октябрь 2010

Електоральні настрої населення Львова: жовтень 2010

Дата публікації: 13.10.2010 Роздрукувати Повна версія

Рейтинги на виборах міського голови

44% мешканців міста вважають, що буде краще, якщо на посаді залишиться чинний міський голова. Так вважають передусім прихильники Республіканської Християнської партії, яка офіційно висунула кандидатуру А.Садового. Крім того, це прихильники Батьківщини, Фронту змін, Нашої України, Свободи і Пори.

Разом з тим 29% опитаних вважають, що буде краще, якщо місто очолить нова людина. Це передусім прихильники Народного Руху, Партії регіонів та України соборної.

Для 16% байдуже, хто очолить місто після виборів. Ще 11% - не визначились.

57% опитаних мають намір точно взяти участь у місцевих виборах 31 жовтня, ще 16% оцінюють вірогідність власної участі у виборах як високу.

Найбільш мобілізованими на виборах міського голови Львова є виборці С.Кубіва та А.Садового, найменше – О.Луціва.

Станом на початок жовтня лідером електоральних симпатій на виборах міського голови Львова є А.Садовий (рейтинг – 46,9% серед тих, хто має намір взяти участь у виборах).

За П.Писарчука наразі готові віддати свої голоси 11,2% виборців, за Ю.Михальчишина – 5,7%, С.Кубіва – 3,6%, О.Луціва – 3,3%, В.Гірняка – 3%. Решту кандидатів підтримують 4,5% опитаних, не підтримують жодного – 4%, не визначились – 15,8%.

Високий відсоток невизначених пояснюється кількома факторами. По-перше, щонайменше половина виборців В.Куйбіди досі не визначились за кого голосувати (наприклад, ті ж виборці Народного Руху).

По-друге, на виборах зареєструвалась значна кількість кандидатів, про яких виборці не так багато чули і ще не сприймають їх як суб’єктів виборчого процесу.     

По-третє, частина прихильників П.Писарчука засумнівались у своєму виборі. Якщо раніше П.Писарчук так би мовити «тягнув» рейтинг Партії регіонів, то сьогодні, на тлі загального розчарування у діях центральної влади, відбувається зворотній процес: Партія регіонів «тягне» рейтинг П.Писарчука тільки вниз.

Рейтинги на виборах до міської ради

Найбільш мобілізованими на виборах до міської ради є виборці Партії регіонів, Батьківщини, Сильної України, Свободи, найменше – Пори.

За три тижні до виборів лідерами симпатій на виборах до Львівської міської ради є Свобода (рейтинг – 22,2%  серед тих, хто має намір взяти участь у виборах) та Батьківщина (13,8%).

Далі у рейтингу Фронт змін (7,1%), Наша Україна (6,4%), Партія регіонів (6,2%), Республіканська християнська партія (5,9%), яка отримала такий результат виключно завдяки тому, що асоціюється з лідером мерських перегонів А.Садовим, а також Пора (5,5%), яка своїм рейтингом також може багато у чому завдячувати певною асоціацією з А.Садовим.

Крім того, три партії близькі до подолання 3-відсоткового бар’єру: Сильна Україна (2,9%), Народний Рух (2,2%) та Україна соборна (2,2%). На відміну від НРУ та України соборної, які додали під час кампанії в рейтингах і демонструють позитивну динаміку, Сильна Україна втрачає прихильників. Її підтримка за останні півроку зменшилась вдвічі, передусім на користь Партії регіонів, а також Пори. 

Варто зазначити, що за останні півроку Батьківщина і Наша Україна на відміну від Свободи і Фронту змін, дещо втратили в рейтингах. Це викликано активізацією більш дрібних політичних сил.

Інші партії підтримують 6,4% виборців, не підтримують жодної  - 2,8%, не визначились – 14,6%.

Конфлікт навколо місцевої Батьківщини

Лише 28% поінформовані про конфлікт навколо реєстрації партії Батьківщина на місцевих виборах на Львівщині. З них лише половина власне потенційних виборців партії.

Разом з тим більше половини мешканців міста (59%) нічого не відомо про ситуацію.

Респондентам було запропоновано уявити, що напередодні виборів до міської ради Львова Юлія Тимошенко звернеться із закликом не голосувати за партію Батьківщина у Львові, оскільки списки кандидатів не є легітимними, так як формувались попереднім керівництвом партії, яке співпрацює з Партією регіонів. Також респондентам було запропоновано «переголосувати» свій вибір до міської ради з огляду на вище викладені обставини.

В результаті з 13,8% виборців, які мають намір підтримати Батьківщину на виборах до міської ради залишилось майже втричі менше – 4,7%, а рейтинги виглядали б наступним чином.

Свобода – 24,7% серед тих, які мають намір взяти участь у виборах, Фронт змін – 7,4%, Наша Україна – 6,4%, Республіканська християнська партія – 6,2%, Партія регіонів – 6,2%, Пора – 5,9%, Батьківщина – 4,7%, Сильна Україна – 2,9%, Народний Рух – 2,8%, Україна соборна – 2,4%.  Інші партії підтримали б 10,8% виборців, не підтримують жодної  - 3,3%, не визначились – 16,4%.

Таким чином внаслідок бойкотування виборів партією суттєво втратить лише сама Батьківщина. Решта партій, окрім Партії регіонів та Сильної України, майже пропорційно збільшать свою підтримку. Найбільше – Свобода. Крім того, зазначені обставини можуть вплинути на конфігурацію майбутньої міської ради, оскільки за таких обставин Україна соборна і, передусім, Народний Рух збільшать шанси на подолання 3-відсоткового бар’єру.

Довіра до лідерів списків партій на виборах до міськради

В порядку експерименту соціологічна група «Рейтинг» запропонувала респондентам оцінити ступінь довіри і відомості лідерів списків партій на виборах до міської ради. Всього для аналізу було запропоновано 13 кандидатур.

Загальні висновки наступні. Виборці мало орієнтуються в людях, які  перебувають у списках партій. Перших номерів списків партій знають не більше половини виборців Львова.

Проте виборці саме тих партій, які висувають кандидатів, знають їх дещо краще. Тут відомість коливається від 40 до 90%.

Отже найбільше відомі серед власних виборців В.Гірняк, Т.Дяків, І.Рудницький, В.Веремчук, П.Ткачук. Найменш відомі – Я.Гінка, М.Хміль та О.Блащук.

Найвищим рівнем довіри серед власних виборців користуються І.Рудницький, Т.Дяків, Ю.Михальчишин, П.Ткачук та А.Дзюбан, найменше довіряють П.Адамику.

При цьому на уточнююче питання «Коли ви визначались, яку політичну партію підтримати на виборах до Львівської міської ради, Ви обирали скоріше за назвою партії чи скоріше за тим, хто входить до першої п’ятірки списку партії на виборах?» 40% опитаних відповіли, що за тим, хто очолить список і 32% - за назвою партії.

Отже за назвою партії переважно обирають виборці Партії регіонів, Свободи, Фронту змін, Сильної України, Пори, Нашої України та Батьківщини. За тим, хто входить до першої п’ятірки списку партії на виборах – виборці РХП, України соборної та Народного Руху.

Національні рейтинги

Якби вибори до Верховної Ради України відбувались наступної неділі 20,1% мешканців Львова (серед тих, хто має намір взяти участь у виборах) проголосували б за Свободу, 18,2% - за Батьківщину, 7,8% - за Нашу Україну, 7,8% - за Фронт змін,  6% - за Партію регіонів, 4,3% - за Сильну Україну.

Крім того, 3,6% виборців підтримали б Пору, 3,2% - За Україну! В.Кириленка, 1,6% - УДАР В.Кличка.

Інші партії підтримують 9,6% виборців, не підтримують жодної  - 3,6%, не визначились – 13,6%.

Таким чином такі партії як Батьківщина, Фронт змін, Наша Україна та Сильна Україна мають на парламентських виборах підтримку вищу, ніж на місцевих. Свободу – навпаки – на виборах ВРУ готові підтримати менше виборців, ніж на місцевих виборах.

Якби вибори Президента України відбувались наступної неділі 20,7% мешканців Львова (серед тих, хто має намір взяти участь у виборах) проголосували б Ю.Тимошенко, 14,9% - за А.Яценюка, 14,4% - за О.Тягнибока, 7,9% - за В.Ющенка, 6,6% - за С.Тігіпка, 6,3% - за В.Януковича, 3,5% - за А.Гриценка.

Інших кандидатів підтримали б 11,9%, не підтримали б жодного 3,6% виборців, не визначились – 10%.

З досвіду проведених досліджень. Якщо раніше виборці, які були розчаровані в політиках висловлювали, як правило, наміри голосувати «проти всіх», після президентських виборів вони переважно обирають категорію «інші», хоча таких наразі і назвати не можуть.

Варто зазначити, що персональні рейтинги Ю.Тимошенко, С.Тігіпка, А.Яценюка та А.Гриценка значно перевищують партійні. У випадку зі Свободою навпаки – рейтинг партії перевищує персональний рейтинг лідера.  Винятком є лише Партія регіонів, рейтинг якої точно повторює рейтинг лідера.

Аудиторія дослідження: населення міста віком від 18 років і старші. Вибіркова сукупність: 800 респондентів. Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face). Помилка репрезентативності дослідження:для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,8%, для значень близьких до 30% - не більше 2,4%, для значень близьких до 10% - не більше 1,7%. Терміни проведення дослідження: 5-11 жовтня 2010 р.

Інші дослідження: