Мова сайту :

Ua Ru En
logo
На Западе устали быть заложниками отношений Тимошенко и Ющенко

На Заході втомились бути заручниками відносин Тимошенко і Ющенка

Дата публікації: 31.10.2008 Роздрукувати

 Олексій Антипович, Соціологічна група "Рейтинг"

Не можна сказати, що ці процеси для фахівців не були прогнозованими, але такої стрімкої негативної динаміки по двох основних політичних фаворитах на Західній Україні мало хто очікував.
З березня цього року В.Ющенко у довірі втратив майже вдвічі (довіряють на Заході - 34%, недовіряють - 56%), Ю.Тимошенко - у 1,5 рази (довіряють - 60%, недовіряють - 31%).
Це при тому, що минулого року намітився очевидний прогрес (особливо після прийняття рішення про розпуск парламенту і утворення у результаті  дострокових виборів демократичної коаліції).
 
Ключовим поштовхом для розчарування стала остання політична криза, точніше політика постійної конфронтації між двома ключовими політиками. Рейтинги почали валитися вже в травні, коли прем'єрка почала атакувати Главу держави у відповідь на атаки у свій бік.
Наприклад, якщо у березні 2008 року 85% мешканців Львівщини довіряли Ю.Тимошенко і 77% В.Ющенку, то у жовтні 2008 року лише 53% і 39% відповідно.
Події у Верховній Раді у вересні громадяни охарактеризували виключно як загострення боротьби за владу. 
У зв'язку з ситуацією у Верховній Раді погіршилось ставлення у більш ніж половини опитаних до В.Ющенка (57%) та у більш ніж третини - до Ю.Тимошенко (37%). Покращилось лише в одиниць: 3% і 13% відповідно.
Проведене у жовтні опитування мешканців 5 областей Західної України лише зафіксувало чіткі тенденції: половина вважають зрадою спільне голосування у парламенті БЮТ і Партії регіонів, водночас половина вважає зрадою вихід "Нашої України" з коаліції.
Це підтверджує тезу, що виборців Західної України ідеологічна зрада вразила так же сильно, як і зрада партнерами по демократичній коаліції один одного.
Головним же винуватцем розколу в команді і кризи в країні вважають В.Ющенка.
Виборці практично порівну розподілили відповідальність за політичну кризу між В.Балогою (17%), Ю.Тимошенко (13%) і В.Януковичем (11%). Тоді як впевнено тут "лідирує" Президент України з 36%.
Характерно, що у порівнянні з аналогічним дослідженням проведеним у липні цього року майже вдвічі зменшилась кількість респондентів які вважають, що у політичній кризі винен В.Янукович.
Щодо регіональних особливостей, то найбільше звинувачують у кризі В.Ющенка - на Волині та Рівненщині; В.Балогу - на Тернопільщині; Ю.Тимошенко - на Івано-Франківщині; В.Януковича - на Львівщині.
 
Звичайно ж є інші причини такого падіння рейтингу щодо В.Ющенка. Наприклад, на Заході однією з ключових проблем традиційно вважають боротьбу з корупцією. Але дії Президента у цій сфері респонденти оцінюють або як неефективні, або констатують відсутність таких взагалі.
 
Який же вихід бачать виборці Західної України? Незважаючи на те, що кардинальних змін очікують понад 44%, дострокові вибори підтримали лише чверть. Люди насправді не розуміють навіщо ці вибори, якщо до влади прийдуть ті самі політики і нічого не зміниться. При цьому, мешканці більше не вірять у ефективний союз прем'єра Тимошенко і Президента Ющенка, а В. Януковича, як альтернативу - вони просто не сприймають.
Насправді ж і у кардинальний спосіб, і за стабільного розвитку, громадяни прагнуть змін, але пов'язують ці зміни вони переважно із приходом нових політиків. Вони шукають альтернативу, політиків, яким можна повірити.
Не дивно, що А.Яценюк у рейтингу довіри вже другий після Ю.Тимошенко, при цьому недовіряють спікеру рівно стільки ж як і прем'єру (31%).
На президентських виборах А.Яценюк з 13% також другий по Західній України: він майже втричі програє Ю.Тимошенко (36%), але вже  виграє у діючого Президента (11%).
Якщо припустити, що А.Яценюк очолить нову політичну силу, він має шанси на дострокових виборах посісти друге після БЮТ місце. Політик, який відверто не є націонал-патріотом стане другим на Західній Україні і це природно, тому що люди втомились від протистояння.
Іншим прогнозованим сюрпризом стало ВО "Свобода" - своєрідне "прихист" для розчарованих націонал-патріотів як з БЮТ так і Нашої України. Скажімо у Львові партія Тягнибока вже з червня 2008 року посідає друге місце, випереджаючи Нашу Україну. Якщо ж говорити про Львівську міську раду, то у разі виборів "Свобода" претендує вже на перше (!) місце.
 
Склалось так, що "Свободі" і робити нічого не потрібно було. З одного боку БЮТ постійно критикував Президента і Нашу Україну за ймовірну співпрацю з Партією регіонів, тим самим "відбиваючи" націонал-патріотів. З іншого - БЮТ сам пішов на співпрацю з регіоналами. Якби БЮТ оформив свій союз з В.Януковичем, рейтинги БЮТ і Ю.Тимошенко впали б щонайменше вдвічі. За таких умов "Свобода", без будь-якого парламентського досвіду на 100% потрапила б до Верховної Ради. Отакі парадокси постійного протистояння у політиці.  

Інші дослідження: