Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Черкасская область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Черкаська область

Дата публікації: 13.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 7 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Черкаської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють гірше, аніж на місцях.
 
Лише 3% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в області спокійною ситуацію бачать 18%, а у своєму місті/селі – 49%. Напруженою ситуацію в країні бачать 57% опитаних, критичною – 34%. В області напруженою ситуацію бачать 61% опитаних, у своєму місті – 36%, критичною ситуацію на місцевості вважають лише 5%.
 
Правильність напрямку руху країни (13%) та області (15%) респонденти оцінюють гірше ніж свого міста/села (29%). Оптимістичнішими щодо оцінок справ в своєму населеному пункті є мешканці сільських поселень, а також  найстарші опитані. 
 
Попри негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше нейтрально-позитивні. Близько 19% вважають, що стан справ в Україні покращиться наступного року, 13% такої думки про область, а 16% про свій населений пункт. Переважна більшість думають, що ситуація не зміниться. 11-15% вважають, що вона погіршиться. Більш оптимістичною у своїх оцінках є молодь та мешканці менших поселень. 
 
Військовий конфлікт на Сході України (87%) та корупція у владі (64%) - дві найбільші проблеми загальнодержавного рівня за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилює підвищення тарифів на комунальні послуги (64%), низький дохід (61%) та інфляція (55%). На рівні особистих проблем соціально-економічні проблеми (як безробіття, інфляція, високі тарифи та проблема низького доходу) більш гостро відчуваються у селах, а проблеми корупції та соціального захисту дещо більше турбують мешканців обласного центру.    
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 20,6% тих, хто визначився і буде голосувати. За В.Зеленського – 12,6%, А.Гриценка – 12,1%, П.Порошенка – 9,4%, С.Вакарчука – 5,9%, Р.Кошулинського – 5,8%, О.Ляшка – 5,6%, Ю.Бойка – 4,2%, О.Шевченка  – 4,1%, А.Садового – 2,7%. Рейтинг інших кандидатів – менше 2,5%. Кожен десятий мешканець області не визначився з вибором кандидата.
 
21,3% опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі зросла удвічі. У перемозі П.Порошенка впевнені 9% (у 2017 – 14%). Перемогу В.Зеленського бачать вірогідною близько 6%, А.Гриценка – 4,5%, Р.Кошулинського і Ю.Бойка – по 3%, О.Ляшка – 2%. У перемогу інших кандидатів вірять менше 2%. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко, Ю.Бойка, П.Порошенка та Р.Кошулинського. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку більше 60% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 21,0% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За партію «Слуга народу» готові віддати голос 14,1%, за Громадянську позицію – 12,9%, за БПП Солідарність – 8,8%, Свободу – 6,0%, Радикальну партію – 5,2%, Опозиційний блок – 4,7%, УКРОП – 4,2%. Рейтинг інших партій менше 4%. Водночас, 11% не визначилися з вибором.
 
Спрямованість кандидата на вирішення проблем країни (68%), його особисті лідерські якості (67%), соціально-економічна програма (60%) та орієнтація на тіснішу співпрацю з ЄС (59%) – мотиви, які значно впливають на президентський вибір респондентів. Попри це, 30% схильні орієнтуватись також і на ідеологічні погляди політика, а не його програму, 28% орієнтуються на сильну команду кандидата, ще для 22% важлива увага кандидата до їх регіону. Для 56% важливим є досвід кандидата в політиці, а 40% зазначили, що їм важливіше його приналежність до «нових політиків» (найактуальніше це для молодших виборців і прихильників Р.Кошулинського, В.Зеленського, С.Вакарчука). У виборі між радикальними змінами та забезпеченням стабільності - 54% обирають перше (особливо симпатики Р.Кошулинського), а 36% - прагнуть сталості. 
 
35% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті  майбутніх виборів президента покращиться, стільки ж вважають, що ситуація не зміниться. Лише 8% стверджують, що вона погіршиться. Частіше інших про позитивні зміни зауважують прихильники Ю.Тимошенко. Значно менше позитивних змін очікують респонденти, які не мають наміру голосувати.
 
На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (61%) вища, ніж в області (42%) чи їх місті/селі (28%). Ще близько третини опитаних допускають можливість незначних фальсифікацій. 21% вважає, що у їх населеному пункті фальсифікацій не буде. 
 
При цьому 17% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 23% займають нейтральну позицію, а 54% проти такого виду агітації. Більш прихильно до роздачі допомоги ставляться мешканці сіл, а також найбідніші опитані.
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади краще, ніж центральної. Так, 11% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, 13% – діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана і тільки 7% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади.
 
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації знизився (з 23% до 17%), рівень задоволеністю роботою міського/сільського голови майже не змінився (46-47%). Рівень задоволеності місцевими головами значно вищий серед мешканців сіл.
 
Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні (52%), аніж в області (35%) чи за місцем проживання (21%). 37% вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася на центральному рівні, 43-49% - такої думки про свою місцевість. Про зменшення рівня корупції говорили лише 1-4%.
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. Відносно краще оцінюють стан у шкільній освіті, безпеки життя та розвитку сільського господарства. У останній сфері за рік найкраща динаміка у схваленні. Натомість оцінки шкільної освіти, екології, соціального захисту та боротьби з корупцією – знизилися. Останню сферу опитані оцінили найгірше.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили можливість відпочивати та проводити дозвілля. Найгірше – досягати успіху. Більшість сфер можливостей (крім дозвілля) оцінюються вище заможнішими респондентами. Молодь та жителі сіл краще оцінюють відпочинок і безпеку, молодші також краще оцінюють сферу досягнення успіху. Мешканці обласного центру вище оцінюють можливість знайти роботу. 
 
Лише 2-3% бачать високий економічний потенціал розвитку як України, так і області й свого міста/ села (у найближчі 5-10 років). 20-30% оцінюють потенціал на середньому рівні. Близько 40-45% бачать низький потенціал. 12-14% взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання в Україні і області, 24% - не бачать його у своєму місті/селі. Трохи краще оцінюють потенціал росту країни і області мешканці малих міст. 
 
73-74% відчувають гордість за те, що вони є громадянами України, мешканцями області та свого міста/села. Трохи більше гордість відчувають особи старшого покоління. Найчастіше предметом гордості за свій регіон є природа (48%) та історія (44%). Культурою і традиціями свого краю пишаються по 31%, визначними людьми регіону – 28%, пам’ятками і місцевими мешканцями – 18-19%, кухнею та кулінарними традиціями – 13%, спортивними досягненнями та природніми ресурсами – 10-11%.
 
Близько 70% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. 17% – протилежної думки. Частіше про особисте щастя зазначали молодші та заможніші опитані. Водночас кожен п’ятий з представників старшого покоління і кожен третій з найбіднішого прошарку – вважають себе нещасливими.  
 
Мешканці області найбільше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Київської, Полтавської та Кіровоградської областей. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе близькими до Білорусі, дещо менше до Польщі, а також частково до Росії. 
 
27% висловили бажання зайнятися власною справою. Водночас 47% не мають такого бажання. 18% не визначилися. 8% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед мешканців менших міст і сіл, серед молодших респондентів, та більш заможних. При цьому серед останніх 28% заявили, що вже займаються бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 31% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. 
 
За останній рік кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном знизилась (з 39% до 34%), 40% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні, 30% - не готові. Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (62%).
 
Абсолютна більшість (85%) вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 8% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах, 4% - за надання російській статусу державної. 
 
81% вважають Росію країною-агресором стосовно України. При цьому лише 9% – протилежної думки, а 10% - не змогли дати відповіді. 
 
Підтримка вступу України до Європейського Союзу трохи зменшилась (з 64% до 61%). Підтримка вступу до НАТО – майже не змінилась (47-48%), проте зменшилась кількість тих, хто проти – з 24% до 20%. Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор - 50% (у 2017 – 59%). Вступ до Митного союзу підтримує лише 2%. У динаміці збільшилась кількість тих, хто виступає за рівновіддаленість України від РФ та Заходу (з 20% до 33%). 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: