Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Днепропетровская область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Дніпропетровська область

Дата публікації: 13.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 2 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Дніпропетровської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють гірше, аніж на місцях.
 
Лише 6% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 30%, а у своєму місті/селі – 40%. Напруженою ситуацію в країні бачать 50% опитаних, критичною – 40%. На місцях оцінки стану справ кращі: напруженою ситуацію бачать від 35 до 42% опитаних, критичною – близько 20%.
 
Аналогічно, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (12%), ніж області (21%) чи свого міста/села (26%). Мешканці обласного центру краще оцінюють справи на місцевому рівні, аніж в цілому по країні. Більш критичне ставлення до місцевих справ висловлюють жителі інших міст області. 
 
Водночас, незважаючи на негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. Лише 16-18% вважають, що стан справ, як в Україні, так і на місцях погіршиться наступного року. Половина вважають, що він не зміниться, від 16 до 19% мають оптимістичні сподівання щодо майбутнього.
 
Військовий конфлікт на Сході України (70%) – основна загальнодержавна проблема за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють підвищення тарифів на комунальні послуги (51%), низький рівень зарплат та пенсій (48%) та війна на Донбасі (41%). Такі проблеми як хабарництво i корупцiя у владi, низькі зарплати і пенсії, підвищення тарифiв на комунальнi послуги гостріше відчуваються у сільській місцевості. 
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 21,8% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За В.Зеленського – 17,0%, Ю.Бойка – 14,0%, П.Порошенка – 8,8%, Є.Мураєва – 6,0%, О.Ляшка – 5,2%, А.Гриценка – 4,7%.  Рейтинг інших кандидатів – менше 3%. Водночас, більше чверті мешканців області не визначилися з вибором кандидата.
 
Кожен п’ятий опитаний вірить, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі зросла втричі. У перемозі П.Порошенка, як і минулого року, впевнені 9%. Перемогу В.Зеленського бачать близько 7%, Ю.Бойка – 5%. В позитивний результат інших кандидатів вірять не більше 2% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко та П.Порошенка. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку майже 60% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 21,1% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За партію «Слуга народу» готові віддати свої голоси 15,2%, Опозиційний блок – 14,6%, партію «За життя» – 6,4%, БПП Солідарність – 5,5%, УКРОП та Радикальну партію по 5,3%, партію «Наші» - 4,4%, Громадянську позицію – 3,6%. Рейтинг інших партій – менше 2%. Водночас, майже кожен п’ятий мешканець області не визначився з вибором партії. 
 
Соціально-економічна програма (69%) та спрямованість на вирішення проблем країни (63%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів. Для 58% важливим є спроможність кандидата забезпечити стабільність у країні, при цьому 36% зазначили, що їм швидше важливіше забезпечення радикальних змін. Орієнтованість кандидата на співпрацю з ЄС важлива для 54%, натомість для 24% важливіша орієнтованість на співпрацю з Росією. 49% обирають кандидата швидше через його лідерські якості, при цьому для 40% важливішим є наявність у нього сильної команди. Для 48% важливіший досвід кандидата у державній політиці, для 42% – належність кандидата до генерації «нових» політиків. Останній мотив є домінуючим серед симпатиків В.Зеленського та Є.Мураєва. 
 
34% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті  майбутніх вибрів президента покращиться. 35% респондентів вважають, що ситуація не зміниться, лише 13% стверджують, що погіршиться. Частіше інших позитивних змін очікують прихильники В.Зеленського, Ю.Тимошенко і П.Порошенка. Погіршення частіше очікують респонденти, як не мають наміру голосувати.
 
Дві третини опитаних очікують значних фальсифікацій на виборах Президента, як національному, так і на місцевому рівнях.  Кожен четвертий вважає, що фальсифікації будуть незначними, і лише менше 10% вважають, що вибори будуть чесними.  
 
При цьому, 13% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 20% займають нейтральну позицію у цьому питанні. 64% проти такого виду агітації. Більш прихильно до роздачі допомоги кандидатами ставляться в обласному центрі та серед наймолодших. 
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади значно краще, ніж центральної. Так, 13% опитаних задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана, 12% - Президента П.Порошенка і тільки 5% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю Президента і Прем’єр-міністра, майже 90% - Парламенту. Більш критичні оцінки у містах області.
 
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації та міського/сільського голови практично не змінився. Рівень задоволеності місцевими головами серед мешканців Дніпра та сіл вищий, аніж в інших містах області. Діяльністю обласної державної адміністрації більш задоволені в обласному центрі.
 
Майже половина опитаних вважають, що рівень корупції зріс, як на національному, так і на місцевому рівнях. 30% опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася. Про зменшення рівня корупції говорили лише 4-6% опитаних. 
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. При цьому в річній динаміці за більшістю критеріїв спостерігається негативна динаміка або відсутність змін. Відносно краще оцінюють ситуацію зі шкільною освітою та станом доріг. Найгірше опитані висловлюються про стан справ з боротьбою із хабарництвом на місцевому рівні.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили можливість знайти роботу та відпочивати і проводити дозвілля. Найгірше – займатися підприємництвом. Мешканці обласного центру, молодші та більш заможніші респонденти вище оцінюють рівень усіх можливостей. 
 
Кожен десятий бачить високий економічний потенціал розвитку України, області та свого міста, чи села у найближчі 5-10 років. Близько третини оцінюють його на середньому рівні. Майже стільки ж бачать низький потенціал, а 11-13% взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання на усіх рівнях. Відносно краще оцінюють економічний потенціал молодші і середнього віку опитані, більш критичні у своїх оцінках щодо потенціалу власного населеного пункту мешканці сіл. 
 
67% відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. Дещо більше відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області (72%) та свого міста/села (74%). Чим старший вік, тим вищий рівень гордості притаманний опитаним. Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (35%) та історію свого краю (31%). Промисловістю пишаються 21%, місцевими жителями – 18%, природними ресурсами – 16%, культурою і спортивними досягненнями – по 14%, визначними пам’ятками – 13%, традиціями регіону – 12%.
 
Більше 70% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас чверть опитаних – протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя зазначали більш молодші та заможніші опитані. З іншого боку кожен третій представник старшого покоління вважає себе нещасливим.  
 
Мешканці області відносно частіше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Запорізької області. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе близькими до Білорусі, Росії та Польщі. 
 
35% висловили бажання зайнятися власною справою. 9% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Натомість про відсутність бажання вести свій бізнес зазначили майже половина респондентів. Вищий рівень бажання бути підприємцем спостерігається серед мешканців обласного центру, молодших респондентів та заможних. При цьому серед останніх чверть заявили, що вже займаються своїм бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 35% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. 10% – фермерством, 9% - будівництвом і ремонтом, 8% - у сфері розваг і відпочинку. 
 
За останній рік незначно зросла кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном (з 31% до 35%), при цьому 54% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні. Традиційно вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (55%), жителів міст області (близько третини) та заможніших і середнього достатку (близько 40%). 
 
52% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 36% - за надання російській статусу державної, ще 10% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах.
 
Половина опитаних (52%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. 34% – протилежної думки. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто виступає проти вступу України до Європейського Союзу (з 25% до 32%) та НАТО (з 37% до 43%). При цьому кількість симпатиків прозахідного вектору практично не змінилася (за вступ до ЄС  – 46%, НАТО – 32%). Також дещо зросла кількість прихильників рівновіддаленості від ЄС і Росії (з 30% до 34%). 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: