Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Херсонская область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Херсонська область

Дата публікації: 19.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 2 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Херсонської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що мешканці області загалом погано оцінюють ситуацію у країні, і дещо краще на місцях. 

Лише 3% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 8%, а у своєму місті/селі – 15%. Напруженою ситуацію в країні бачать 58% опитаних, критичною – 38%. На місцях напруженою ситуацію бачать від 62 до 69% опитаних, критичною – близько 20%.
 
Аналогічно, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (10%), ніж області (15%) чи свого міста/села (21%). Мешканці обласного центру краще оцінюють справи на місцевому рівні, аніж в цілому по країні. 
 
Загальні очікування серед мешканців області швидше негативно-нейтральні. Більше половини вважають, що стан справ, як в Україні, так і на місцях, не зміниться наступного року. Від 11 до 13% мають оптимістичні сподівання щодо майбутнього. Попри це близько чверті вважають, що стан погіршиться.
 
Військовий конфлікт на Сході України (74%) – основна загальнодержавна проблема за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють підвищення тарифів на комунальні послуги (63%), низький рівень зарплат та пенсій (48%) та підвищення цін на товари (47%). Такі проблеми як підвищення цін на товари, безробіття, зростання злочинності гостріше відчуваються у сільській місцевості, низький рівень зарплат і пенсій – у містах. 
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 22,8% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За В.Зеленського – 16,9%, Ю.Бойка – 12,4%, П.Порошенка – 8,9%, О.Ляшка – 8,8%, А.Гриценка – 6,1%, Є.Мураєва – 4,6%. Рейтинг інших кандидатів – менше 3%. Водночас, кожен шостий мешканець області не визначився з вибором кандидата, кожен п’ятий не хоче брати участі у виборах.
 
Кожен п’ятий опитаний вірить, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі зросла більш ніж удвічі. У перемозі П.Порошенка впевнені 10% (минулого року таких було 20%). Перемогу В.Зеленського бачать 5%, Ю.Бойка – 3%. В позитивний результат інших кандидатів вірять не більше 3% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко та П.Порошенка. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку половина опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 22,2% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За партію «Слуга народу» готові віддати свої голоси 14,2%, Опозиційний блок – 11,2%, Громадянську позицію – 9,6%, БПП Солідарність – 8,5%, Радикальну партію – 8,2%, УКРОП – 6,0%. Рейтинг інших партій – менше 5%. Водночас, кожен шостий мешканець області не визначився з вибором партії. 
 
Орієнтованість кандидата на тіснішу співпрацю з ЄС (66%) та соціально-економічна програма (63%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів. 55% обирають кандидата швидше через його лідерські якості, при цьому для 40% важливішим є наявність у нього сильної команди. Для 51% важливим є спроможність кандидата забезпечити радикальні зміни, при цьому 43% зазначили, що їм швидше важливіше забезпечити стабільність у країні. Орієнтованість як на вирішення проблем країни, так і регіону цікавить рівною мірою 46-47% опитаних. Для 51% важливіший досвід кандидата у державній політиці, 43% зазначають важливість належності кандидата до генерації «нових» політиків. Останній мотив є домінуючим серед симпатиків В.Зеленського та Є.Мураєва. 
 
35% опитаних вважають, що ситуація в Україні у результаті  майбутніх вибрів президента не зміниться. Чверть вважають, що вона покращиться, стільки ж –погіршиться. Частіше інших позитивних змін очікують прихильники Ю.Тимошенко і П.Порошенка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, як не мають намірів голосувати або не визначились з вибором.
 
На думку близько третини респондентів, існує значна ймовірність фальсифікацій на виборах президента як на місцевому, так і державному рівні. Ще близько половини допускають незначні фальсифікації. 
 
При цьому, 13% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 27% займають нейтральну позицію у цьому питанні. 53% проти такого виду агітації. Більш прихильно до роздачі допомоги кандидатами ставляться представники молодшого і старшого покоління, а також більш забезпечені. 
 
Мешканці області переважно незадоволені діяльністю як місцевої, так і центральної влади. Так, 14% опитаних задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана, 10% - Президента П.Порошенка і тільки 5% – Верховної Ради. 
 
Діяльністю місцевої влади задоволені 11-13%. Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації та міського/сільського голови не практично не змінився. Серед мешканців сіл дещо вищий рівень задоволеності місцевими головами.
 
Близько третини респондентів вбачають зростання рівня корупції як по Україні, так і в області, чи за місцем проживання. Більше половини опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ані на центральному, ані на місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції говорили лише 3-4% опитаних. 
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. При цьому в річній динаміці за більшістю критеріїв спостерігається переважно відсутність змін. Покращення помітили у сфері сільського господарства. Зменшення задоволеності зафіксовано відносно розвитку промисловості та соціального захисту населення. Найкраще оцінили стан шкільної освіти і розвиток сільського господарства, найгірше – розвиток промисловості.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили можливість відпочивати і проводити дозвілля, а також жити в безпеці. Найгірше – знайти роботу. Мешканці малих міст та сіл краще оцінили рівень можливостей (за винятком пошуку роботи), аніж у обласному центрі. Окрім того вище рівень усіх можливостей оцінили молодші та заможніші респонденти. 
 
Лише 2% бачать високий економічний потенціал розвитку України, області та свого міста, чи села у найближчі 5-10 років. Близько третини оцінюють його на середньому рівні. Майже половина бачить низький потенціал, а 10-12% взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і на місцях. Відносно краще оцінюють економічний потенціал молодші і середнього віку опитані та мешканці обласного центру. 
 
68% відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. 70-71% відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області та свого міста/села. Чим молодший вік, тим вищий рівень гордості притаманний опитаним. Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (47%) та історію свого краю (37%). Традиціями регіону пишаються 24%, місцевими жителями і визначними пам’ятками – 20-21%, визначними людьми регіону і культурою – 17-18%, спортивними досягненнями, сільським господарством, природніми ресурсами – 10-14%.
 
Близько 70% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас майже 30% опитаних – протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя зазначали молодші та заможні опитані. З іншого боку кожен шостий представник старшого покоління вважає себе нещасливим. Серед бідних таких – майже половина. 
 
Мешканці області відносно частіше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Миколаївської та Одеської областей. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе близькими до Білорусі, Росії та Польщі. 
 
28% висловили бажання зайнятися власною справою. 4% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Натомість дві третини заявили, що не мають таких прагнень. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед молодших респондентів та більш заможних. При цьому серед останніх 5% заявили, що вже займаються своїм бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 30% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. 13% – фермерством, 9% - будівництвом і ремонтом, 8% - автосервісом. У сфері розваг і відпочинку, туризму, транспортних послуг – по 6%, сферою готельного бізнесу, громадського харчування, індустрією краси – по 5%. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном (з 31% до 36%), при цьому 47% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні, 42% – не готові. Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (55%), жителів сіл (42%) та опитаних середнього достатку (більше 40%). 
 
65% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 17% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах, 13% - за надання російській статусу державної. 
 
Половина опитаних (55%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. Третина 30% – протилежної думки, 15% – не змогли відповісти. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто виступає за вступ України до Європейського Союзу (з 43% до 48%). Рівень підтримки вступу до НАТО не змінився (29% - за вступ, 47% - проти). Натомість за цей час дещо зменшилася кількість прихильників Митного союзу (з 17% до 11%). Інтеграцію з ЄС підтримують 40%, за рівновіддаленість від ЄС та Росії надалі виступають 30%.

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: