Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ».  Хмельницкая область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Хмельницька область

Дата публікації: 17.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 5 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Хмельницької області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області, з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють дещо гірше, аніж на місцях.
 
Лише 9% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 36%, а у своєму місті/селі – 54%. Напруженою ситуацію в країні бачать 46% опитаних, а критичною – 41%. На місцях оцінки стану справ дещо кращі: напруженою ситуацію бачать 35-47% опитаних, критичною – лише близько 10%.
 
Аналогічно, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (10%), ніж області (24%) чи особливо свого міста/села (40%). Більш оптимістичними є оцінки напряму розвитку місцевості у жителів обласного центру. 
 
Незважаючи на негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. Від 20% до 24% вважають що стан справ в Україні та на місцях покращиться. Близько половини вважають, що ситуація загалом не зміниться. 22% вважають, що ситуація погіршиться в Україні, натомість стосовно місцевості таких опитаних від 11% до 14%. 
 
Військовий конфлікт на Сході України (84%) – основна проблема загальнодержавного рівня на думку опитаних. Також 36% вважають проблемою країни корупцію у владі, по 32% - низький дохід та безробіття. На особистісному рівні опитаних найбільше хвилюють низький рівень зарплат та пенсій (61%), підвищення тарифів на комунальні послуги (56%) та інфляція (48%). Серед особистих проблем жителів Хмельницького більше турбують тарифи й інфляція, для жителів сільської місцевості, значимішими проблемами є низький дохід, корупція, військовий конфлікт та безробіття.
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 23,1% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За П.Порошенка і А.Гриценка готові проголосувати близько 14%, В.Зеленського – 8,0%, О.Ляшка – 6,6%, О.Шевченка – 5,2%, С.Вакарчука – 4,9%, Ю.Бойка – 3,7%, Р.Кошулинського – 3,4%. Рейтинг інших кандидатів – менше 3%. Водночас, майже кожен четвертий мешканець області не визначився із вибором кандидата.
 
Близько 23% опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі зросла удвічі. У перемозі П.Порошенка впевнені 14%, що трохи менше за минулий рік (18%). У позитивний результат інших кандидатів вірять не більше 4% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко та П.Порошенка. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку майже 37% опитаних.
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 22,4% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За БПП Солідарність готові віддати свої голоси 11,3%, Громадянську позицію – 11,0%, Свободу – 9,3%, Радикальну партію – 6,8%, УКРОП і «Слугу народу» – 6,1%, Аграрну партію – 4,2%, Відродження – 4,0%, Самопоміч – 3,8%, Опозиційний блок – 2,7%. Рейтинг інших партій – менше 2%. Водночас, майже кожен п’ятий мешканець області не визначився із вибором партії.
 
Орієнтація кандидата на тіснішу співпрацю з Європейським Союзом (69%), його спрямованість на вирішення проблем країни (63%), соціально-економічна програма (61%) та досвід у державній політиці (59%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів. Меншу роль досвід політика при виборі грає для прихильників О.Шевченка й С.Вакарчука, та молодших респондентів. Для 55% важливим є особисті лідерські якості кандидата, при цьому 40% зазначили, що їм важливіше наявність в нього сильної команди. Вибір між забезпеченням стабільності і радикальних змін поділив респондентів навпіл.
 
35% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті майбутніх вибрів президента покращиться. 38% респондентів вважають, що ситуація не зміниться, лише 11% стверджують, що погіршиться. Частіше інших позитивних змін очікують прихильники Ю.Тимошенко. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, які не мають намірів голосувати або не визначились з вибором.
 
На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (58%), вища, ніж в області (40%) чи їх місті/селі (32%). Ще близько 30-45% допускають незначні фальсифікації, 21% вважають що у їх населеному пункті фальсифікацій точно не буде. 
 
При цьому 22% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 31% займають нейтральну позицію у цьому питанні. 44% проти такого виду агітації. Прихильніше до роздачі допомоги кандидатами ставляться у містах.
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади значно краще, ніж центральної. Так, 12% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, 16% - задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана і тільки 6% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади. 
 
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації дещо зменшився (з 30% до 25%), а рівень задоволеністю роботою міського/сільського голови помітно зріс (з 45% до 58%). Рівень задоволеності роботою ОДА та місцевими головами серед мешканців обласного центру вищий ніж серед малих міст і сіл. 
 
Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні (43%), аніж в області, чи за місцем проживання (25-26%). Близько половини опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася, ані на центральному, ані на місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції в країні загалом говорили лише 5% опитаних, в області – 9%, а в своєму місті/селі – 15%. 
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах, окрім шкільної освіти – нею відносна більшість задоволені. У річній динаміці за більшістю критеріїв спостерігається негативна динаміка або відсутність змін. Дещо покращилась оцінка безпеки, погіршилась – екології, соціального захисту. Найгірше опитані висловлюються про стан справ з боротьбою із хабарництвом на місцевому рівні.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили рівень можливість відпочивати та проводити дозвілля, а також жити у безпеці. Найгірше – займатися підприємництвом. Вище оцінюють рівень майже усіх можливостей молодші, заможніші респонденти, а також мешканці Хмельницького. 
 
Близько 9% бачать високий економічний потенціал розвитку України, 5-6%  – області та свого міста/села у найближчі 5-10 років. Близько 40% оцінюють його на середньому рівні. Близько третини бачать низький потенціал, а 9-12% взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і на місцях. Позитивніше оцінюють потенціал росту в країні і в області жителі сіл, а у своєму населеному пункті - мешканці обласного центру. 
 
Більшість опитаних (75%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. 71% відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області та дещо більше, – що є мешканцями свого міста/села (81%). Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (52%). Історією свого краю пишаються 34%, традиціями місцевості  - 26%, культурою та місцевими жителями – по 24%.
 
Майже 80% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас 19% – протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя молодші та заможніші опитані. З іншого боку 30% представників старшого покоління і 36% серед бідних вважають себе нещасливими.  
 
Мешканці області відносно частіше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Вінницької, Тернопільської та Львівської областей. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе близькими до Польщі та Білорусі. 
 
Третина опитаних висловили бажання зайнятися власною справою. 7% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед мешканців міст, молодших респондентів, та більш заможних. При цьому серед останніх 22% заявили, що вже займаються своїм бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 35% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. 
 
За останній рік кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном залишилась на тому ж рівні (35-36%), при цьому 49% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні (43% – не готові). Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (58%), жителів невеликих міст (42%) та осіб з середнім рівнем доходів (40%). 
 
85% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 8% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах, 3% - за надання російській статусу державної.
 
Абсолютна більшість опитаних (78%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. 15% – протилежної думки, ще 7% – вагалися з оцінкою. 
 
За останній рік дещо зменшилась кількість тих, хто підтримує вступ України до Європейського Союзу (з 63 до 61%) та НАТО (з 54 до 52%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор (59%), зросла кількість тих, хто за рівновіддаленість України від РФ та Заходу (з 20% до 29%). Зменшилася кількість прихильників вступу до Митного Союзу з 9% до 3%. 
 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: