Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Киевская область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Київська область

Дата публікації: 18.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 9 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Київської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють гірше, аніж на місцях.

Лише 7% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в області спокійною ситуацію бачать 21%, а у своєму місті/селі – 53%. Напруженою ситуацію в країні бачать 71% опитаних, критичною – 18%. В області напруженою ситуацію бачать 62% опитаних, у своєму місті – 34%, критичною ситуацію на місцевості вважають лише близько 8-10%.
 
Правильність напрямку руху країни (15%) та рідної області (16%)  респонденти оцінюють гірше ніж свого міста/села (25%). Дещо оптимістичнішими щодо цих оцінок є мешканці міських поселень і люди середнього віку.
 
Попри негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше нейтрально-позитивні. Близько 17% вважають, що стан справ як в Україні, так і на місцях покращиться наступного року. Переважна більшість (близько 44%) думають, що ситуація не зміниться. 9-11% вважають, що ситуація погіршиться. Третина опитаних не можуть передбачити як зміниться ситуація за рік. Жителі міст скептичніші у цих оцінках.
 
Військовий конфлікт на Сході України (73%) та корупція у владі (54%) – дві найбільші проблеми загальнодержавного рівня за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилює низький рівень зарплати і пенсії (44%), інфляція (43%) та підвищення тарифів на комунальні послуги (41%). Низький дохід, високі ціни і медичні послуги – помітно більше турбують особисто жителів сіл, а корупція і злочинність – гостріші для міських жителів. Водночас, на рівні проблем країни політичні негаразди (війна, корупція) дещо більше хвилюють сільських жителів. 
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 26,4% тих, хто визначився і буде голосувати. За В.Зеленського – 17,5%, П.Порошенка – 13,8%, А.Гриценка – 7,9%, О.Ляшка – 5,3%, Ю.Бойка – 4,1%. Рейтинг інших кандидатів – менше 4%. Більше третини опитаних не визначилися із вибором кандидата.
 
Чверть опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі зросла більш ніж вдвічі. У перемозі П.Порошенка впевнені 14% (у 2017 – 19%). Перемогу В.Зеленського бачать вірогідною близько 5%, а А.Гриценка та О.Ляшка – близько 2%. У перемогу інших кандидатів вірять не більше 1%. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко, та П.Порошенка. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку 45% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 28,7% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За партію «Слуга народу» готові віддати голос 15,8%, за БПП Солідарність – 10,1%, за Громадянську позицію – 8,0%, Радикальну партію – 5,6%, Опозиційний блок – 4,0%. Рейтинг інших партій не більше 3%. Кожен третій не визначився із вибором. Кожен шостий не має наміру голосувати. 
 
Спрямованість кандидата на тіснішу співпрацю з ЄС (66%), його особисті лідерські якості (66%), соціально-економічна програма (65%) та орієнтація на вирішення проблем країни (59%) – мотиви, які значно впливають на президентський вибір респондентів. Попри це для 30% також важлива увага кандидата до їх регіону. Також 55% орієнтуються на досвід кандидата в політиці, а 35% зазначили, що важливіше його приналежність до «нових політиків» (актуальніше для молодших виборців і прихильників В.Зеленського). На питання про зміни в країні думки опитані розділились порівну: по 42% вважають важливим  забезпечення кандидатом як стабільності, так і радикальних змін. 
 
По 30% вважають, що ситуація в Україні у результаті  майбутніх виборів не зміниться або покращиться. Лише 10% говорять про погіршення. Частіше інших про позитивні зміни зауважують прихильники Ю.Тимошенко. Значно менше позитивних змін очікують респонденти, які не мають наміру голосувати або не визначилися.
 
Вірогідними фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні вважають 38% опитаних, в області – 30%, а в своєму місті/селі – 26%. Ще близько 35-45% опитаних допускають можливість незначних фальсифікацій. 16% вважає, що у їх населеному пункті фальсифікацій точно не буде. 
 
Водночас 14% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів політики допомагають матеріально виборцям. 21% займають нейтральну позицію, а 61% –  проти такого виду агітації. Дещо прихильніше до роздачі допомоги ставляться забезпечені опитані.
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади краще, ніж центральної. Так, 14% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, дещо більше (16%) задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана і 5% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади.
 
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації майже не змінився (21-23%), він є нижчим ніж рівень задоволеністю роботою міського/сільського голови, який зріс за минулий рік (з 40% до 50%). Мешканці сіл дещо більше задоволені роботою місцевого голови, ніж мешканці міст.
 
Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні (39%), аніж в області чи за місцем проживання (23-28%). 42-46% вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ні на центральному рівні, ні на місцевому. Про зменшення рівня корупції в країні і в області говорили лише 6%, а в своєму поселенні – 10%.
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах. Загалом відносно краще оцінюють ситуацію із шкільною освітою, безпекою і дорогами. У річній динаміці дещо зросли показники щодо безпеки, стану доріг, екології, сільського господарства, соціального захисту, підтримки молоді і розвитку промисловості, а знизилися – щодо медицини і боротьби з корупцією. Останню сферу опитані оцінили найгірше. 
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили можливість відпочивати і проводити дозвілля, а також знайти роботу. Найгірше – займатися підприємництвом. Усі сфери можливостей оцінюються вище заможнішими і молодшими респондентами, а також жителями міст. 
 
Лише 9-10% бачать високий економічний потенціал розвитку України, області й свого міста/села у найближчі 5-10 років. Близько 36% оцінюють потенціал на середньому рівні. 22-24% бачать низький потенціал, й лише 6% – взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і на місцевості. Трохи краще оцінюють потенціал росту мешканці міст. 
 
74% відчувають гордість за те, що вони є громадянами України, ще більше – 77% – що вони є мешканцями своєї області і 78% – свого міста/села. Трохи менше гордість відчувають особи середнього віку. Найчастіше предметом гордості за свій регіон є природа (61%). Історією свого краю пишаються 48%, культурою і мистецтвом – 44%, традиціями – 37%. Також близько 20% відчувають гордість за природні ресурси області, визначних людей, пам’ятки регіону та за місцевих мешканців. 
 
Більше 70% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. 19% – протилежної думки. Частіше про особисте щастя зазначали молодші та заможніші опитані. Водночас, кожен четвертий з представників старшого покоління і кожен третій із найбіднішого прошарку – вважають себе нещасливими.  
 
Мешканці області найбільше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів столиці. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе найближчими до Білорусі, менше до Польщі та Росії. 
 
Близько 40% висловили бажання зайнятися власною справою. Водночас 44% не мають такого бажання. 10% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед молодших респондентів та більш заможних. При цьому серед останніх 22% заявили, що вже займаються бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу, 25% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею, 13% – будівництвом та ремонтом, 11% туризмом. 
 
За останній рік рівень бажання працювати за кордоном в мешканців області майже не змінився (31-32%), але трохи зменшилась кількість тих, хто точно не хоче цього (з 65 до 61%). 54% з тих, хто хоче працювати в іншій країні, у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні (27% – не готові). Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (50%) й  забезпечених респондентів (45%). 
 
68% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 9% – підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах, 19% – за надання російській статусу державної. 
 
Абсолютна більшість (77%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. 13% – протилежної думки, а 10% - не змогли дати відповіді. 
 
Вступ до Європейського Союзу підтримують 56%, не підтримують 21% (проти 27% у минулому році). За вступ до НАТО виступають 52%, проти вступу – 24% (у 2017 – 24%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор - 51%. 27% виступають за рівновіддаленість від ЄС і Росії. Вступ до Митного союзу підтримують лише 5% (вдвічі менше ніж у 2017). 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: