Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Одесская область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Одеська область

Дата публікації: 14.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 4 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Одеської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють дещо гірше, аніж на місцях.

Лише 3% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 19%, а у своєму місті/селі – 42%. Напруженою ситуацію в країні бачать 52% опитаних, критичною – 40%. Половина опитаних оцінюють ситуацію в області як напружену, ще 21% – як критичну. Оцінки стану справ у власному місті кращі: напруженою ситуацію бачать 38%, критичною – 14%.
 
Аналогічно, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (9%), ніж області (14%) чи свого міста/села (23%). Менш критичними є оцінки напряму розвитку як країни, так і місцевості, у жителів обласного центру.
 
Загальні очікування серед мешканців області швидше негативно-нейтральні. Лише кожен десятий вважає, що стан справ, як в Україні, так і на місцях покращиться наступного року. Близько 40% вважають, що він не зміниться, а близько чверті мають песимістичні сподівання щодо майбутнього. 22-23% не змогли відповісти з приводу цього.
 
Військовий конфлікт на Сході України (62%), відсутність роботи та безробіття (40%), хабарництво й корупція у владі (40%) – три основні загальнодержавні проблеми за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють підвищення тарифів на комунальні послуги (65%), низький рівень зарплат та пенсій (56%), підвищення цін на основні товари (55%). Такі проблеми, як низькі зарплати і пенсії, безробіття та інфляція більш гостріше відчуваються у сільській місцевості, підвищення тарифів на комунальні послуги – у містах.
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 19,9% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За В.Зеленського – 17,5%, Ю.Бойка – 15,2%, Є.Мураєва – 8,6%, В.Рабіновича – 7,2%, О.Ляшка – 6,6%, П.Порошенка – 5,4%, А.Гриценка – 4,8%. Рейтинг інших кандидатів – менше 3%. Водночас, приблизно кожен п’ятий мешканець області не має бажання голосувати, кожен сьомий – не визначився з вибором кандидата.
 
19% опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі зросла удвічі. У перемозі П.Порошенка впевнені 6% (у 2017 р. – 16%). Перемогу Ю.Бойка бачать близько 6%, В.Зеленського – 5%. В позитивний результат інших кандидатів вірять не більше 3% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко, Ю.Бойка, П.Порошенка.
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку три чверті опитаних.
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 21,3% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За партію Опозиційний блок готові віддати свої голоси 18,7%, Слугу народу – 15,3%, партію «Наші» – 8,6%, За життя – 7,1%, Радикальну партію – 6,5%, БПП Солідарність – 5,1%, Громадянську позицію – 4,3%. Рейтинг інших партій – менше 4%. Водночас, чверть мешканців області не мають бажання голосувати, кожен сьомий – не визначився. 
Спроможність кандидата забезпечити стабільність у країні (61%) та соціально-економічна програма (62%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів. 53% обирають кандидата швидше через його лідерські якості, при цьому для 39% важливішим є наявність у нього сильної команди. Для 51% важливим є досвід кандидата у державній політиці, при цьому 41% зазначили, що їм важливіше його належність до генерації «нових» політиків. Останній мотив є домінуючим серед симпатиків В.Зеленського, Є.Мураєва. Спрямованість кандидата на вирішення проблем країни є мотивом вибору для 52% респондентів, водночас для 42% важливим є його орієнтація на вирішення проблем країни і регіону. Для 38% важлива орієнтація кандидата на співпрацю з ЄС, водночас для 31% важливіше його співробітництво з Росією, третина не визначилася у цьому питанні.
 
23% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті майбутніх виборів президента покращиться. Водночас стільки ж мають протилежні міркування. 34% респондентів вважають, що ситуація не зміниться. Частіше інших позитивних змін очікують прихильники Ю.Тимошенко, П.Порошенка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, які не мають намірів голосувати або не визначились з вибором.
 
На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (63%), вища, ніж на місцевому (54% – у області, 46% – у місті/селі). Ще близько 25% допускають незначні фальсифікації на усіх рівнях. 
 
При цьому, 22% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 30% займають нейтральну позицію у цьому питанні. 44% проти такого виду агітації. Більш прихильно до роздачі допомоги кандидатами ставляться старші та бідніші опитані.
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади значно краще, ніж центральної. Так, тільки 4-6% задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, Прем’єр-міністра В.Гройсмана та Верховної Ради. Водночас, понад 90% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади.
 
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації майже не змінився (з 24 до 26%). 53% як і минулого року  зазначили, що задоволені діяльністю міського/сільського голови. Рівень задоволеності місцевими головами серед мешканців міст та обласного центру дещо вищий, аніж в селах.
 
Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні, аніж в області, чи за місцем проживання. Близько 40% опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ані на центральному, ані на місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції говорили лише 3-5% опитаних.
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. При цьому в річній динаміці за більшістю критеріїв не спостерігається змін. Покращилися лише оцінки розвитку сільського господарства та стану доріг. Відносно краще оцінюють ситуацію зі шкільною освітою, станом доріг та сільським господарством. Найгірше опитані висловлюються про стан справ з боротьбою із хабарництвом на місцевому рівні та розвитком промисловості.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили рівень можливість відпочивати та проводити дозвілля. Найгірше – займатися підприємництвом та жити у безпеці. Мешканці обласного центру, а також молодші та більш заможніші респонденти вище оцінюють рівень усіх можливостей.
 
Близько 6% бачать високий економічний потенціал розвитку України, області та свого міста, чи села у найближчі 5-10 років. Близько чверті оцінюють його на середньому рівні. Водночас близько третини бачать низький потенціал, а 15-17% взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і на місцях. Критичніше оцінюють потенціал росту опитані молодшої та середньої вікових груп.
 
Більша половина опитаних (60%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України (28% – протилежної думки). Дещо більше відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області (72%) та свого міста/села (81%). Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (46%), історію (43%), місцевих жителів  (40%). Культурою та мистецтвом краю гордяться 30%, традиціями – 27%, визначними пам’ятками – 25%, кухнею та кулінарними традиціями – 22%, природніми ресурсами – 13%, визначними людьми – 11%.
 
Дві третини вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас чверть – протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя зазначали більш молодші та заможніші опитані. З іншого боку кожен третій представник старшого покоління вважає себе нещасливим. Серед бідних таких – 43%. 
 
Мешканці області відносно частіше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Миколаївської області. Серед сусідніх країн жителі регіону обирали як близькі Білорусь та Росію, а також Молдову. 
 
Майже 26% висловили бажання зайнятися власною справою. 10% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. При цьому половина заявила про відсутність такого прагнення. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед мешканців обласного центру, молодших та більш заможних респондентів. При цьому серед останніх третина заявили, що вже займаються своїм бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 31% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. 13% – фермерством, по 7-9% – сферою громадського харчування, туризмом, будівництвом та ремонтом, автосервісом, транспортними послугами, індустрією краси та здоров’я, розвагами та відпочинком.
 
За останній рік майже не змінилися кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном (з 28% до 30%), при цьому 53% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні. Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (46%), жителів обласного центру (33%) та більш заможніших (43%). 
 
41% - за надання російській мові статусу державної, 29% - підтримують надання їй статусу офіційної в окремих регіонах, 26% вважають, що єдиною державною повинна бути лише українська мова. 
 
47% опитаних не вважають Росію країною-агресором стосовно України. 28% – протилежної думки. Чверть не змогли відповісти з приводу цього.
 
Кількість противників прозахідного вектору переважає кількість прихильників. Водночас, за останній рік дещо зросла кількість тих, хто підтримує вступ України до ЄС (з 24% до 29%) та НАТО (з 15% до 18%). Зменшилася кількість прихильників вступу до Митного союзу (з 27% до 18%). З іншого боку зросла частка тих, хто виступає за рівновіддаленість України від РФ та Заходу (з 39% до 45%). 

 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: