Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Ровенская область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Рівненська область

Дата публікації: 14.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 2 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Рівненської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють дещо гірше, аніж на місцях.

Лише 5% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 30%, а у своєму місті/селі – 40%. Напруженою ситуацію в країні бачать майже 60% опитаних, критичною – 33%. На місцях оцінки стану справ дещо кращі: напруженою ситуацію бачать від 40 до 50% опитаних, критичною – лише близько 10%.
 
Аналогічно, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (17%), ніж області (20%) чи свого міста/села (27%). Особливо критичними є оцінки напряму розвитку як країни, так і місцевості, у жителів сіл. Серед вікових категорій найбільш критичними є представники середнього покоління. 
 
Водночас, незважаючи на негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. Лише кожен десятий вважає, що стан справ, як в Україні, так і на місцях погіршиться наступного року. Переважна більшість вважають, що він не зміниться, а кожен п’ятий взагалі має оптимістичні сподівання щодо майбутнього. 
 
Військовий конфлікт на Сході України (64%) та хабарництво й корупція у владі (41%) – дві основні загальнодержавні проблеми за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють низький рівень зарплат та пенсій (45%), підвищення тарифів на комунальні послуги (40%) та війна на Донбасі (36%). Соціально-економічні проблеми, такі як низькі зарплати і пенсії, безробіття та інфляція більш гостріше відчуваються у сільській місцевості. 
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 22,5% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За П.Порошенка – 16,4%, В.Зеленського – 15,1%, О.Ляшка – 7,5%, А.Гриценка – 7,3%, О.Шевченка – 6,2%, С.Вакарчука – 6,1%. Рейтинг інших кандидатів – менше 5%. Водночас, майже кожен п’ятий мешканець області не визначився з вибором кандидата.
 
Більше чверті опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі зросла майже удвічі. У перемозі П.Порошенка, як і минулого року, впевнені 16%. Перемогу В.Зеленського бачать близько 8%. В позитивний результат інших кандидатів вірять не більше 3% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко та П.Порошенка. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку майже 40% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 25,9% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За партію «Слуга народу» готові віддати свої голоси 16,8%, БПП Солідарність – 11,8%, Радикальну партію – 7,9%, Громадянську позицію – 7,8%, УКРОП – 6,0%, ВО Свобода – 4,4%. Рейтинг інших партій – менше 4%. Водночас, майже кожен п’ятий мешканець області не визначився з вибором партії. 
 
Орієнтація кандидата на тіснішу співпрацю з Європейським Союзом (87%), його спрямованість на вирішення проблем країни (71%) та соціально-економічна програма (65%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів. Для 57% важливим є спроможність кандидата забезпечити радикальні зміни у країні, при цьому 40% зазначили, що їм швидше важливіше забезпечення стабільності. 56% обирають кандидата швидше через його лідерські якості, при цьому для 36% важливішим є наявність у нього сильної команди. Вибір між досвідом у державній політиці та належністю до генерації «нових» політиків поділив респондентів навпіл. Останній мотив є домінуючим  серед симпатиків В.Зеленського, С.Вакарчука та О.Шевченка. 
 
37% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті  майбутніх виборів президента покращиться. 42% респондентів вважають, що ситуація не зміниться, лише 10% стверджують, що погіршиться. Частіше інших позитивних змін очікують прихильники Ю.Тимошенко, С.Вакарчука та О.Шевченка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, як не мають намірів голосувати або не визначились з вибором.
 
На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (46%) вища, ніж на місцевому (33%). Ще близько 40% допускають незначні фальсифікації. 
 
При цьому, 17% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 18% займають нейтральну позицію у цьому питанні. 63% проти такого виду агітації. Більш прихильно до роздачі допомоги кандидатами ставляться у селах та серед бідніших опитаних. 
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади значно краще, ніж центральної. Так, 18% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, стільки ж задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана і тільки 6% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади. Більш критичні оцінки у селах. 
 
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації дещо зменшився (з 28 до 22%), аналогічно як і рівень задоволеності міським/сільським головою (з 42 до 38%). Рівень задоволеності місцевими головами серед мешканців малих міст та сіл вищий, аніж в обласному центрі. 
 
Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні, аніж в області, чи за місцем проживання. Половина опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ані на центральному, ані на місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції говорили лише 5-6% опитаних. 
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. При цьому в річній динаміці за більшістю критеріїв спостерігається негативна динаміка або відсутність змін. Винятком є стан доріг, оцінки якого за рік покращилися. Відносно краще оцінюють ситуацію зі шкільною освітою. Найгірше опитані висловлюються про стан справ з боротьбою із хабарництвом на місцевому рівні.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили рівень можливість відпочивати та проводити дозвілля, а також жити у безпеці. Найгірше – займатися підприємництвом. Можливості відпочинку, досягнення успіху, пошуку роботи відносно вище оцінюються мешканцями обласного центру, заняття підприємництвом – мешканцями малих міст, жити у безпеці – у селах. Молодші та більш заможніші респонденти вище оцінюють рівень усіх можливостей, аніж старші та бідніші. 
 
Близько 7% бачать високий економічний потенціал розвитку України, області та свого міста, чи села у найближчі 5-10 років. Близько 40% оцінюють його на середньому рівні. Лише близько третини бачать низький потенціал, а 7-8% взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і на місцях. Критичніше оцінюють потенціал росту мешканці обласного центру. 
 
Абсолютна більшість опитаних (84%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. Дещо більше відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області (85%) та свого міста/села (87%). Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (49%). Історією свого краю пишаються 30%, традиціями місцевості та її жителями – по 20%, культурою та мистецтвом – 18%, природніми ресурсами регіону – 14%, спортивними досягненнями – 12%. 
 
Майже 80% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас 20% – протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя зазначали мешканці міст, більш молодші та заможніші опитані. З іншого боку кожен п’ятий мешканець села, а також кожен третій представник старшого покоління вважає себе нещасливим.  
 
Мешканці області відносно частіше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Львівської та Волинської областей. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе близькими до Білорусі та Польщі. 
 
Майже 40% висловили бажання зайнятися власною справою. 7% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед мешканців обласного центру, молодших респондентів, та більш заможних. При цьому серед останніх чверть заявили, що вже займаються своїм бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 36% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. По 12-13% – бізнесом у сфері послуг та відпочинку, а також фермерством, по 10-11% – у будівництві, туризмі та індустрії краси та здоров’я. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном (з 36% до 41%), при цьому 60% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні. Традиційно вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (55%), жителів обласного центру (46%) та більш заможніших (45%). 
 
87% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 8% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах, 3% - за надання російській статусу державної. 
 
Абсолютна більшість опитаних (86%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. Лише 9% – протилежної думки. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто підтримує вступ України до Європейського Союзу (з 62% до 72%) та НАТО (з 48% до 59%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор (60%), 26% – за рівновіддаленість України від РФ та Заходу, лише 2% – за вступ до Митного Союзу. 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: