Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Винницкая область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Вінницька область

Дата публікації: 17.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 2 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Вінницької області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють значно гірше, аніж на місцях.
 
Лише 7% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 35%, а у своєму місті/селі – 49%. Напруженою ситуацію в країні бачать майже 60% опитаних, критичною – 32%. На місцях оцінки стану справ дещо кращі: напруженою ситуацію бачать від 39 до 47%, критичною – лише 7-11%.
 
Аналогічно, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (11%), ніж області (21%) чи свого міста/села (26%). Жителі обласного центру більш позитивно оцінюють справи і в країні, і на місцевості, особливо у своєму місті. 
 
Попри негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. 15-16% мають оптимістичні сподівання щодо майбутнього, як в Україні, так і на місцях. Більше половини вважають, що ситуація не зміниться. Близько 16% очікують погіршення наступного року. Жителі сіл й менших міст мають оптимістичніші погляди щодо цього питання.
 
Військовий конфлікт на Сході України (78%) – основна загальнодержавна проблема за оцінками мешканців області. Також 37% вважають проблемою хабарництво й корупцію у владі. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють низький рівень зарплат та пенсій (57%), підвищення тарифів на комунальні послуги (51%) та інфляція (45%). На особистісному рівні відсутність доступу до медобслуговування й безробіття гостріше відчуваються у менших населених пунктах, а тарифи й низькі доходи – в обласному центрі. Серед проблем країни мешканців великого міста більше хвилюють політичні питання. 
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 23,8% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За П.Порошенка готові проголосувати 18,5%, за А.Гриценка – 11,4%, В.Зеленського – 9,5%, С.Вакарчука – 7,2%, О.Ляшка – 6,9%, Ю.Бойка – 5,8%. Рейтинг інших кандидатів – менше 5%. Водночас, кожен четвертий мешканець області не визначився з вибором кандидата.
 
Близько 22% вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі, зросла більш ніж удвічі. У перемозі П.Порошенка впевнені 15%, що дещо менше ніж попереднього року (18%). Перемогу А.Гриценка бачать близько 3,5%. У позитивний результат інших вірять менше 3% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко та П.Порошенка. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку  43,4% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 26% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За партію БПП Солідарність готові віддати свої голоси 17,8%, Громадянську позицію – 11,0%, партію «Слуга народу» – 8,3%, Радикальну партію – 7,7%, Самопоміч – 5,5%, Опозиційний блок – 5,3%. Рейтинг інших партій – менше 3%. Чверть опитаних не визначилися із вибором партії. 
 
Близько половини опитаних при президентському виборі орієнтуються на особисті лідерські якості кандидата (52%), соціально-економічну програму (51%), політичний досвід кандидата (49%), його спрямованість на співпрацю з ЄС (48%) та забезпечення стабільності в країні (47%). Водночас для близько 35% важливим є команда кандидата, його ідеологічні погляди, спроможність забезпечити радикальні зміни в країні і орієнтація на проблеми регіону. Ще 39% керуються при виборі належністю кандидата до генерації «нових» політиків, цей мотив домінує серед симпатиків В.Зеленського та С.Вакарчука. Хоча 48% підтримує євроінтеграцію, на питання зовнішньополітичних симпатій більше третини не змогли дати відповіді, ще 17% підтримали проросійський вектор кандидата (таких найбільше серед виборців Ю.Бойка).
 
36% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті майбутніх виборів президента покращиться. 34% респондентів вважають, що ситуація не зміниться, лише 10% стверджують, що вона погіршиться. Частіше інших позитивних змін очікують прихильники Ю.Тимошенко, П.Порошенка та Ю.Бойка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, які не мають намірів голосувати, або не визначились із вибором.
 
На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (59%) трохи вища, ніж в області (54%) або їхньому місті/селі (51%). Ще близько 22% допускають незначні фальсифікації. 
 
Лише 11% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 12% займають нейтральну позицію у цьому питанні, більшість 74% – проти такого виду агітації. Прихильніше до такої допомоги ставляться мешканці міст та опитані зменшим достатком. Особи середнього віку критичніше оцінюють таку агітацію. 
 
Діяльність центральної влади мешканці області оцінюють по різному: роботою прем’єр-міністра В.Гройсмана задоволені 30% (не задоволені – 64%), найбільше позитивних оцінок його роботи висловлюють мешканці Вінниці. Діяльність П.Порошенка позитивно оцінили 15% (78% не задоволені), а роботою Верховної Ради задоволені лише 4% (80% не задоволені). Рівень задоволеності місцевими головами вищий, аніж обласною владою: роботою ОДА задоволені 23% (менше на 4% ніж минулого року), а роботою місцевих голів задоволені 45%. Краще діяльність місцевої влади оцінюють жителі Вінниці. 
 
Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні (52%), аніж в області (42%), чи за місцем проживання (35%). Близько 40-50% опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася на центральному, чи місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції говорили лише 2-5% опитаних. 
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. Найкращі оцінки стосовно стану доріг, безпеки життя, шкільної освіти, екології. У річній динаміці покращилася ситуація зі станом доріг. Найбільше погіршення у сферах екології, боротьби з корупцією та підтримки молоді. Інші сфери практично без змін. Найгірше опитані висловлюються щодо боротьби з хабарництвом на місцевому рівні й щодо підтримки молоді.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили рівень можливостей для відпочинку та проведення дозвілля. Найгірше – можливість займатися підприємництвом. Найвище рівень усіх можливостей оцінюють у Вінниці. Молодші та більш заможні респонденти вище оцінюють рівень усіх можливостей, аніж старші та бідніші. 
 
5-7% бачать високий економічний потенціал розвитку України, області та свого міста, чи села у найближчі 5-10 років. Близько 40% оцінюють його на середньому рівні. Ще 33-34% бачать низький потенціал, а 11-12% взагалі не бачать жодних можливостей економічного зростання як в Україні, так і на місцях. Трохи краще оцінюють потенціал розвитку свого населеного пункту мешканці обласного центру, а потенціал країни й області – мешканці сіл. Оптимістичніші у своїх оцінках наймолодші респонденти.
 
Більшість опитаних (77%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. Ще більше відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області та свого міста/села – по 83%. Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали його історію та природу (43-44%). Культурою свого краю пишаються 35%, традиціями – 30%, визначними пам’ятками – 22%, природніми ресурсами та мешканцями регіону – по 17%.  
 
Більше 70% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас 23% – протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя зазначали молодші та заможніші опитані. Майже кожен третій із старшого покоління вважає себе нещасливим. Серед найбідніших нещасливих майже половина.  
 
Мешканці області відносно частіше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Хмельницької, Київської та Житомирських областей. Серед сусідніх країн жителі регіону частіше за інші обирали як близькі Білорусь та Польщу, трохи рідше – Росію. 
 
Майже 30% висловили бажання зайнятися власною справою. 5% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Натомість 60% зазначили, що не мають такого прагнення. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед молодших респондентів та більш заможних, мешканців міст, осіб з середнім рівнем достатку. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 30% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею, 13% – фермерством, ще по 9-10% бізнесом у сфері розваг та відпочинку або індустрії краси і здоров’я. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном (з 33% до 37%), при цьому 55% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні (31% не готові). Традиційно вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (62%) та  забезпеченіших (51%). 
 
75% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 12% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах, 8% - за надання російській статусу державної. 
 
Більшість опитаних (71%) вважають Росію країною-агресором стосовно України, а 18% – протилежної думки, 11% - не визначилися. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто підтримує вступ України до Європейського Союзу (з 59% до 62%). Прихильність до вступу в НАТО залишилась майже на тому ж рівні (48%-47%), проте трохи зменшилась кількість тих, хто проти цього (з 30% до 26%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор – 58% (у 2017 – 53%). Підтримка рівновіддаленості України від РФ та Заходу у річній динаміці зменшилася (з 37% до 27%). Лише 3% – за вступ України до Митного Союзу. 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: