Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Закарпатская область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Закарпатська область

Дата публікації: 19.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 13 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Закарпатської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію за місцем проживання опитані оцінюють краще ніж в області і загалом по країні. 

Лише 7% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, в рідній області спокійною ситуацію бачать 17%, а у своєму місті/селі – 46%. Напруженою ситуацію в країні бачать 61% опитаних, критичною – 29%. В області напруженою вважають ситуацію 66%, дещо краще у своєму населеному пункті – 41%. Критичною ситуацію на місцях вважають лише близько 5%.
 
Також, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (12%), ніж області (21%) чи свого міста/села (30%). Ситуацію на місцевому рівні краще оцінюють старші опитані та мешканці менших міст і сіл області.
 
Незважаючи на негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. 56% вважають, що стан справ в країні не зміниться, 25% - що погіршиться наступного року, 10% - покращиться. На місцевому рівні 61-64% передбачають, що ситуація залишиться без змін, 9-13% очікують погіршення. Оптимістичні сподівання щодо найближчого року в області та своєму населеному пункті мають 14% і 20% відповідно.
 
Військовий конфлікт на Сході України (77%) – найбільша проблема загальнодержавного рівня за оцінками мешканців області. На особистісному рівні опитаних найбільше хвилюють підвищення тарифів на комунальні послуги (54%) та низький рівень зарплат та пенсій (51%). На особистісному рівні проблеми безробіття та медобслуговування більш гостро відчуваються у селах, а проблеми тарифів, інфляції, соціального захисту, корупції, війни і мовних прав - більше турбує мешканців обласного центру.    
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 20,3% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За П.Порошенка – 14,7%, Ю.Бойка – 9,5%, А.Гриценка – 8,5%, О.Ляшка – 8,3%, В.Рабіновича – 6,5%, В.Зеленського – 6,0%, А.Садового – 5,6%, С.Вакарчука – 4,8%, О.Шевченка – 4,2%. Рейтинг інших кандидатів – не більше 3%. Чверть опитаних не мають бажання брати участь у голосуванні, кожен десятий мешканець області не визначився з вибором кандидата.
 
14% опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко (у 2017 – 11%). У перемозі П.Порошенка впевнені 10% (у 2017 – 13%). Перемогу Ю.Бойка бачать вірогідною близько 3%. В позитивний результат інших кандидатів вірять менше 3% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко, П.Порошенка та О.Шевченка.
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку 57% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 21,2% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За БПП Солідарність готові віддати свої голоси 15,1%, за Радикальну партію – 12,9%, Громадянську позицію – 9,6%, Опозиційний блок – 9,1%,  Самопоміч і УКРОП – по 6,1%. Рейтинг інших партій – менше 4%. Кожен третій мешканець області не має наміру голосувати, кожен дев’ятий – не визначився із вибором партії. 
 
Орієнтація кандидата на тіснішу співпрацю з Європейським Союзом (83%) та його соціально-економічна програма (75%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів.  Для 52% важливими є особисті лідерські якості кандидата, при цьому 46% зазначили, що важливіше його команда. Ще 52% обирають кандидата швидше через його досвід у державній політиці, а для 43% більш важлива приналежність до «нових політиків» (найактуальніше це для молодших виборців і прихильників О.Шевченка, В.Зеленського та С.Вакарчука). Також 53% орієнтуються на увагу кандидата до їх регіону, водночас 35% - на вирішення проблем країни. У виборі між радикальними змінами та забезпеченням сталості 54% обирають перше, а 45% - прагнуть стабільності.
 
34% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті  майбутніх виборів президента покращиться. 25% респондентів вважають, що ситуація не зміниться, а 22%, – що вона погіршиться. Частіше інших про позитивні зміни зауважують прихильники О.Шевченка, Ю.Тимошенко та П.Порошенка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, які не визначилися, або не мають намірів голосувати.
 
На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (58%) вища, ніж в області (41%) та їх місті/селі (33%). Ще близько 30-40% опитаних допускають ймовірність незначних фальсифікацій. 10% вважають, що у їх населеному пункті фальсифікацій  не буде. 
 
Лише 5% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям, 32% займають нейтральну позицію. 57% проти такого виду агітації. Дещо прихильніше до роздачі допомоги ставляться у містах.
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади краще, ніж центральної. Так, лише 9-10% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка та Прем’єр-міністра В.Гройсмана і тільки 6% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади.  
 
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної держадміністрації дещо зріс (з 22% до 27%), помітно підвищився також рівень задоволеністю роботою міського/сільського голови (з 28% до 41%). Найбільше задоволені місцевою владою жителі менших міст і сіл області. 
 
Близько 60% вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ні на центральному рівні, ні на місцевому. 26% бачать ріст корупції загалом по Україні, 13-17% -- на місцевості. Про зменшення рівня корупції в країні і в області говорили близько 11%, а в своєму місті/селі – 18%. 
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах. Найкраще оцінюють ситуацію із безпечністю та шкільною освітою. Найгірше опитані висловлюються про екологію й збереження лісів та підтримку молоді. У річній динаміці спостерігається покращення у сфері безпеки життя, а погіршення – у шкільній освіті, медицині, боротьбі з корупцією та підтримці молоді. Інші показники майже не змінились. 
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили можливість відпочивати та проводити дозвілля. Найгірше – займатися підприємництвом. Усі сфери можливостей оцінюються вище мешканцями міст і більш забезпеченими респондентами. Безпеку дещо краще оцінюють люди середнього віку. Можливість знайти роботу і займатися підприємництвом – особи середнього і старшого віку.
 
Близько 27% бачать високий економічний потенціал розвитку України у найближчі 5-10 років, а області та свого міста/села – 12-17%. Близько 50-60% оцінюють потенціал на середньому рівні. На рівні країни і області 15-17%  бачать низький потенціал, на рівні свого поселення – 23%. Лише 1-2% не бачать взагалі жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і на місцях. Вище оцінюють потенціал росту мешканці малих міст, а також особи середнього віку.  
 
Більшість опитаних (70%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. До цього трохи більше схильні найстарші. 18% - не відчувають гордості. 76-77% опитаних відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області та свого міста/села. Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (51%). Традиціями свого краю пишаються 35%, а культурою і кухнею свого регіону -  по 29%, історією – 27%, місцевими мешканцями – 25%, природніми ресурсами регіону і пам’ятками  –  по 10-12%.
 
Більше 60% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас 27% – протилежної думки. Частіше про особисте щастя зазначали молодші та заможніші опитані, а також дещо більше мешканці сіл. З іншого боку кожен третій у місті та з категорії старших вважає себе нещасливим. Так само 40% з біднішого прошарку – нещасливі. 
 
Мешканці області найбільше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів сусідніх Львівської, Івано-Франківської і Тернопільської області. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе найближчими до Словаччини та Угорщини. 
 
Більше 20% висловили бажання зайнятися власною справою. 9% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Близько 40% заявили, що не мають таких прагнень. Трохи вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед мешканців малих міст і сіл, серед молодших та більш заможних респондентів. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 23% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. Близько 13-14% – фермерством та туризмом. 
 
За останній рік кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном знизилася (з 53% до 42%). 55% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні (35% - не готові). Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (51%), жителів сіл (44%) та більш забезпечених (41-44%). 
 
82% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 10% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах. 
 
Абсолютна більшість опитаних (86%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. Лише 2% – протилежної думки, ще 12% - не визначилися. 
 
Підтримка вступу України до Європейського Союзу залишається на високому рівні (73%), проте збільшився відсоток тих, хто проти інтеграції (з 9% до 16%). Рівень підтримка вступу до НАТО за рік зменшився (з 67% до 61%) і вдвічі збільшився відсоток тих, хто проти вступу в НАТО (з 10 до 20%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор (72%), ще 21% виступають за рівновіддаленість України від РФ та Заходу і лише 2% – за вступ до Митного Союзу. 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: