• Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 13 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Закарпатської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%.
• Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію за місцем проживання опитані оцінюють краще ніж в області і загалом по країні.
• Лише 7% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, в рідній області спокійною ситуацію бачать 17%, а у своєму місті/селі – 46%. Напруженою ситуацію в країні бачать 61% опитаних, критичною – 29%. В області напруженою вважають ситуацію 66%, дещо краще у своєму населеному пункті – 41%. Критичною ситуацію на місцях вважають лише близько 5%.
• Також, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (12%), ніж області (21%) чи свого міста/села (30%). Ситуацію на місцевому рівні краще оцінюють старші опитані та мешканці менших міст і сіл області.
• Незважаючи на негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. 56% вважають, що стан справ в країні не зміниться, 25% - що погіршиться наступного року, 10% - покращиться. На місцевому рівні 61-64% передбачають, що ситуація залишиться без змін, 9-13% очікують погіршення. Оптимістичні сподівання щодо найближчого року в області та своєму населеному пункті мають 14% і 20% відповідно.
• Військовий конфлікт на Сході України (77%) – найбільша проблема загальнодержавного рівня за оцінками мешканців області. На особистісному рівні опитаних найбільше хвилюють підвищення тарифів на комунальні послуги (54%) та низький рівень зарплат та пенсій (51%). На особистісному рівні проблеми безробіття та медобслуговування більш гостро відчуваються у селах, а проблеми тарифів, інфляції, соціального захисту, корупції, війни і мовних прав - більше турбує мешканців обласного центру.
• Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 20,3% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За П.Порошенка – 14,7%, Ю.Бойка – 9,5%, А.Гриценка – 8,5%, О.Ляшка – 8,3%, В.Рабіновича – 6,5%, В.Зеленського – 6,0%, А.Садового – 5,6%, С.Вакарчука – 4,8%, О.Шевченка – 4,2%. Рейтинг інших кандидатів – не більше 3%. Чверть опитаних не мають бажання брати участь у голосуванні, кожен десятий мешканець області не визначився з вибором кандидата.
• 14% опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко (у 2017 – 11%). У перемозі П.Порошенка впевнені 10% (у 2017 – 13%). Перемогу Ю.Бойка бачать вірогідною близько 3%. В позитивний результат інших кандидатів вірять менше 3% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко, П.Порошенка та О.Шевченка.
• Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку 57% опитаних.
• У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 21,2% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За БПП Солідарність готові віддати свої голоси 15,1%, за Радикальну партію – 12,9%, Громадянську позицію – 9,6%, Опозиційний блок – 9,1%, Самопоміч і УКРОП – по 6,1%. Рейтинг інших партій – менше 4%. Кожен третій мешканець області не має наміру голосувати, кожен дев’ятий – не визначився із вибором партії.
• Орієнтація кандидата на тіснішу співпрацю з Європейським Союзом (83%) та його соціально-економічна програма (75%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів. Для 52% важливими є особисті лідерські якості кандидата, при цьому 46% зазначили, що важливіше його команда. Ще 52% обирають кандидата швидше через його досвід у державній політиці, а для 43% більш важлива приналежність до «нових політиків» (найактуальніше це для молодших виборців і прихильників О.Шевченка, В.Зеленського та С.Вакарчука). Також 53% орієнтуються на увагу кандидата до їх регіону, водночас 35% - на вирішення проблем країни. У виборі між радикальними змінами та забезпеченням сталості 54% обирають перше, а 45% - прагнуть стабільності.
• 34% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті майбутніх виборів президента покращиться. 25% респондентів вважають, що ситуація не зміниться, а 22%, – що вона погіршиться. Частіше інших про позитивні зміни зауважують прихильники О.Шевченка, Ю.Тимошенко та П.Порошенка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, які не визначилися, або не мають намірів голосувати.
• На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (58%) вища, ніж в області (41%) та їх місті/селі (33%). Ще близько 30-40% опитаних допускають ймовірність незначних фальсифікацій. 10% вважають, що у їх населеному пункті фальсифікацій не буде.
• Лише 5% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям, 32% займають нейтральну позицію. 57% проти такого виду агітації. Дещо прихильніше до роздачі допомоги ставляться у містах.
• Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади краще, ніж центральної. Так, лише 9-10% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка та Прем’єр-міністра В.Гройсмана і тільки 6% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади.
• Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної держадміністрації дещо зріс (з 22% до 27%), помітно підвищився також рівень задоволеністю роботою міського/сільського голови (з 28% до 41%). Найбільше задоволені місцевою владою жителі менших міст і сіл області.
• Близько 60% вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ні на центральному рівні, ні на місцевому. 26% бачать ріст корупції загалом по Україні, 13-17% -- на місцевості. Про зменшення рівня корупції в країні і в області говорили близько 11%, а в своєму місті/селі – 18%.
• Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах. Найкраще оцінюють ситуацію із безпечністю та шкільною освітою. Найгірше опитані висловлюються про екологію й збереження лісів та підтримку молоді. У річній динаміці спостерігається покращення у сфері безпеки життя, а погіршення – у шкільній освіті, медицині, боротьбі з корупцією та підтримці молоді. Інші показники майже не змінились.
• Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили можливість відпочивати та проводити дозвілля. Найгірше – займатися підприємництвом. Усі сфери можливостей оцінюються вище мешканцями міст і більш забезпеченими респондентами. Безпеку дещо краще оцінюють люди середнього віку. Можливість знайти роботу і займатися підприємництвом – особи середнього і старшого віку.
• Близько 27% бачать високий економічний потенціал розвитку України у найближчі 5-10 років, а області та свого міста/села – 12-17%. Близько 50-60% оцінюють потенціал на середньому рівні. На рівні країни і області 15-17% бачать низький потенціал, на рівні свого поселення – 23%. Лише 1-2% не бачать взагалі жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і на місцях. Вище оцінюють потенціал росту мешканці малих міст, а також особи середнього віку.
• Більшість опитаних (70%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. До цього трохи більше схильні найстарші. 18% - не відчувають гордості. 76-77% опитаних відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області та свого міста/села. Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (51%). Традиціями свого краю пишаються 35%, а культурою і кухнею свого регіону - по 29%, історією – 27%, місцевими мешканцями – 25%, природніми ресурсами регіону і пам’ятками – по 10-12%.
• Більше 60% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас 27% – протилежної думки. Частіше про особисте щастя зазначали молодші та заможніші опитані, а також дещо більше мешканці сіл. З іншого боку кожен третій у місті та з категорії старших вважає себе нещасливим. Так само 40% з біднішого прошарку – нещасливі.
• Мешканці області найбільше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів сусідніх Львівської, Івано-Франківської і Тернопільської області. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе найближчими до Словаччини та Угорщини.
• Більше 20% висловили бажання зайнятися власною справою. 9% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Близько 40% заявили, що не мають таких прагнень. Трохи вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед мешканців малих міст і сіл, серед молодших та більш заможних респондентів. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 23% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. Близько 13-14% – фермерством та туризмом.
• За останній рік кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном знизилася (з 53% до 42%). 55% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні (35% - не готові). Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (51%), жителів сіл (44%) та більш забезпечених (41-44%).
• 82% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 10% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах.
• Абсолютна більшість опитаних (86%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. Лише 2% – протилежної думки, ще 12% - не визначилися.
• Підтримка вступу України до Європейського Союзу залишається на високому рівні (73%), проте збільшився відсоток тих, хто проти інтеграції (з 9% до 16%). Рівень підтримка вступу до НАТО за рік зменшився (з 67% до 61%) і вдвічі збільшився відсоток тих, хто проти вступу в НАТО (з 10 до 20%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор (72%), ще 21% виступають за рівновіддаленість України від РФ та Заходу і лише 2% – за вступ до Митного Союзу.