Мова сайту :

Ua Ru En
logo
Динамика идеологических маркеров

Динаміка ідеологічних маркерів

Дата публікації: 30.09.2010 Роздрукувати Повна версія

45% респондентів, опитаних у вересні, підтримують надання російській мові статусу державної. Проти цього виступають 47%, не визначилися з цього питання 8% опитаних.

Варто зазначити, у квітні 2010 року був зафіксований паритет між «за» і «проти» як 46% на 46%, тоді як напередодні президентських виборів у жовтні 2009 року та одразу після виборів у березні 2010 року соціологічні дослідження фіксували баланс на користь «за» як 52% на 41% та 54% на 40% відповідно. Цікаво, що кількість невизначених практично лишалась незмінною.

Такі зміни передусім викликані загостренням маркера на Заході з одного боку, та пом’якшенням на решті територій, крім Донбасу. Відбулась переорієнтація виборців, у т.ч. і частини Партії регіонів  на інші проблеми, передусім соціально-економічного характеру. Відповідно питання мови – традиційний інструмент виборчих кампаній – не виглядає вже таким принциповим.

Значно пом’якшились і решта маркерів, хоча зі вступом виборчої кампанії з місцевих виборів у активну фазу ситуація може знову змінитися.

Приміром, якщо напередодні президентських виборів у жовтні 2009 року утворення єдиної держави з Росією та Білоруссю підтримували 67% і не підтримували 24%, то у квітні та вересні 2010 року зафіксовано паритет «за» і «проти» на рівні 44% на 44% та 45% на 45% відповідно.

Крім вище зазначених факторів цим процесам сприяла зміна риторики колишньої опозиції, а сьогодні влади. Відповідно, якщо у жовтні минулого року приєднання України до Європейського Союзу підтримували 51% респондентів і не підтримували 33%, то  вже у квітні баланс змінився як 52% на 29%, а у вересні склав 57% на 28%.

Дещо покращилось ставлення і до НАТО. Якщо у жовтні минулого року 69% виступали проти вступу України до Альянсу і лише 22% - за, то у вересні баланс змінився і становить  63% на 26%.  Вступ України до НАТО досі не підтримує жоден з виборців КПУ і лише 7% виборців Партії регіонів, проте зміни відбулися серед виборців опозиційних політичних сил.  

Цікаво, що з березня 2010 року зросла як кількість прибічників продовження перебування Чорноморського Флоту в Україні (з 41 до 46%), так і противників цього рішення (з 38  до 41%). Кількість прихильників цього рішення зросла передусім на Півдні, зменшилась на Заході.

Ідею скасування указу Президента В.Ющенка щодо присвоєння С.Бандері звання Герой України як і в березні цього року підтримують 53% опитаних, а от число противників цього рішення зросло з 28 до 31% - це ще одне підтвердження загострення ідеологічних маркерів на Заході.

Серед країн, які можуть нести загрозу територіальній цілісності України 19% опитаних зазначили Росію, 10% - США, 4% - Китай, 2% - Румунію, 1% - Польщу. Разом з тим 45% опитаних вважають, що жодної загрози не існує і ще 19% не визначились з даного питання. Найбільш стурбовані ймовірною загрозою з боку Росії на Заході (46%), передусім це виборці Свободи, Фронту змін та Батьківщини. Натомість 17% мешканців Центру, 14% Півдня та 11% Донбасу очікують такої загрози з боку США, передусім йдеться про виборців Партії регіонів та Сильної України.

Разом з тим майже 60% опитаних на Донбасі, Півдні та Сході вважають, що жодної загрози територіальній цілісності України не існує.

43% опитаних висловили готовність у випадку виникнення загрози відстоювати територіальну цілісність України зі зброєю в руках, 38% - не готові, 19% - не змогли відповісти на це питання.

55% чоловіків і 34% жінок висловили  готовність у випадку виникнення загрози відстоювати територіальну цілісність України зі зброєю в руках. Це передусім люди середнього віку, переважно з високим рівнем освіти. За політичними симпатіями це передусім виборці Свободи та Сильної України, а у регіональному розрізі це Центр і Донбас. Разом з тим, саме Донбас, як вже зазначалось, є регіоном, де найменше чекають зовнішньої загрози.

На Заході і Сході України виявилось найбільше людей, які не змогли відповісти на питання готові вони захищати Батьківщину зі зброєю в руках чи ні.

Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші.

Вибіркова сукупність: 2000 респондентів

Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)

Помилка репрезентативності дослідження: для значень близьких до 50% похибка становить не більше 3%, для значень близьких до 30% - не більше 2,6%, для значень близьких до 10% - не більше 1,8%

Терміни проведення дослідження: 9 – 16 вересня 2010 р.

Розподіл областей:

Захід: Волинська, Закарпатська, Ів.-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька
Центр: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська
Північ: м. Київ, Київська, Житомирська, Сумська, Чернігівська
Південь: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська, м. Севастополь
Схід: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська
Донбас: Донецька, Луганська

Інші дослідження: