Мова сайту :

Ua Ru En
logo
Местные выборы - 2010: ожидания и опасения граждан

Місцеві вибори - 2010: очікування та перестороги громадян

Дата публікації: 27.09.2010 Роздрукувати Повна версія

Загальні очікування

42% опитаних українців однозначно мають намір взяти участь у місцевих виборах 31 жовтня 2010 року. Ще 36% скоріше мають намір взяти участь у виборах, ніж не мають. 7% опитаних скоріше не мають наміру взяти участь у голосуванні і 9% - точно не збираються цього робити. Ще 6% не визначились.

Найбільша явка очікується на Донбасі і Заході. Найменша – на Сході України. Відповідно найбільш мобілізовані наразі виборці Партії регіонів, КПУ, Свободи і Фронту змін.

Майже половина опитаних очікують змін на краще в розвитку їх регіонів у результаті місцевих виборів, не очікують змін на краще 42%. Якість очікування змін напряму впливає на наміри взяти участь у виборах. Так, наприклад серед тих респондентів, які однозначно очікують змін на краще в результаті місцевих виборів 84% точно мають намір взяти в них участь.

41% опитаних очікують, що в результаті цих місцевих виборів суттєво оновиться депутатський корпус місцевих рад, хоча лише 10% однозначно впевнені в цьому. Не очікують оновлення депутатського корпусу 42% опитаних. 17% - не визначились.

Лише 29% опитаних очікують, що в результаті цих місцевих виборів місцеві депутати стануть більш підзвітні виборцям. Разом з тим вдвічі більше – 56% не мають таких очікувань.

Підсумовуючи варто наголосити, що прихильники Партії регіонів мають найкращі очікування від місцевих виборів-2010 по кожній з вищеперерахованих позицій, а виборці Батьківщини – навпаки – мають одні з найгірших очікувань. Високі очікування від виборів мають також прихильники Свободи – близько половини з них очікують оновлення місцевих рад, а от виборці Сильної України навпаки - найменше в це вірять.

В регіональному розрізі найгірші очікування від виборів мають мешканці Сходу України, а найкращі – Донбасу.

Ставлення до новацій в законі про місцеві вибори

Більше половини опитаних підтримують проведення місцевих виборів за змішаною системою (не підтримують лише 20%).

Разом з тим інші законодавчі новації респонденти підтримують значно менше. Наприклад, лише 26% підтримують норму закону, згідно з якою участь у виборах не мають права виборчі блоки, різні місцеві громадські організації та ініціативи (не підтримують норму 47%). Лише 26% опитаних підтримують законодавчу вимогу, згідно з якою кандидат на посаду міського голови повинен висуватися виключно від політичної партії (не підтримують 53%).

Цікаво, що відповіді респондентів практично не відрізняться в залежності від регіонів та електоральний симпатій.

Проблеми регіонів

Серед ключових проблем, які необхідно вирішити, на думку опитаних, в регіонах слід виділити: безробіття (60%), високі тарифи на комунальні послуги (53%) та корупцію у місцевій владі (38%).

Також людей турбує незадовільний стан охорони здоров’я (30%), неякісний стан доріг (29%), алкоголізм, наркоманія (26%), закритість і недоступність влади для простих людей (20%), відсутність доступного житла (20%), проблеми з екологією (18%), злочинність (14%), неефективне використання землі (13%). Із проблем ЖКГ неякісне водопостачання людей турбує вдвічі більше, ніж теплопостачання.

У регіональному розрізі проблеми безробіття найбільше актуальні серед мешканців Заходу, Центру і Півдня, високих комунальних тарифів – Донбасу і Сходу,  проблема неналежного стану охорони здоров’я одна з найбільш болючих для Донбасу, як і погана екологія. Корупція найбільше турбує мешканців Заходу і Сходу.

Відсутність нормальних  доріг найбільше непокоїть мешканців Донбасу, Центру і Заходу. Проблема алкоголізму і наркоманії турбує передусім мешканців Центру і Півдня, злочинності – Сходу і Донбасу.

Критерії вибору кандидатів доповнюють загальну картину очікувань  від цих місцевих виборів.

Отже, більшість опитаних (59%) при виборі міського або сільського голови шукатимуть кандидата, який має досвід господарника.  Для 37% опитаних важливим є здатність кандидата вирішити їхні конкретні соціальні питання, при цьому  – цей критерій втричі вагоміший за здатність кандидата вирішити проблеми будинку респондента. Для 35% важлива незаплямована репутація кандидата,  для 32% - відкритість і доступність кандидата для простих людей, для 28% - політичний досвід кандидата. Партійна приналежність кандидата є вагомим критерієм вибору лише для 9% опитаних, зміст передвиборчої програми кандидата – лише для 16%.

Досвід роботи господарника найбільш вагомий при виборі кандидата на Заході і Півночі, здатність кандидата вирішувати конкретні соціальні питання виборця – на Донбасі, а також на Сході і Півдні, незаплямована репутація кандидата – в Центрі.

Очікування щодо фальсифікацій на місцевих виборах

Майже 60% опитаних українців очікують фальсифікацій на місцевих виборах 31 жовтня 2010 року, у т.ч. 31% - очікують значних фальсифікацій, які впливатимуть на результати виборів, 28% - незначних фальсифікацій.

Найбільше стурбовані можливими фальсифікаціями на місцевих виборах мешканці Півночі і Заходу України. Відповідно це виборці Свободи, Батьківщини та Фронту змін.

Найменше очікують фальсифікацій на Донбасі – відповідно це виборці Партії регіонів.

Серед тих респондентів, які очікують значних фальсифікацій на місцевих виборах, майже половина думає що вони будуть на користь Партії регіонів, 9% - на користь Батьківщини. Разом з тим 27% опитаних вважають, що до фальсифікацій будуть вдаватися усі політичні сили.

Серед респондентів, які очікують незначних фальсифікацій, на Партію регіонів вказують вже менше - 30%, а на Батьківщину – навпаки більше – 17%. Чверть опитаних у цій групі  думає, що до фальсифікацій будуть вдаватися усі політичні сили.

Більше половини опитаних на Заході, в Центрі і Півночі України і які одночасно вважають, що на виборах будуть фальсифікації, вказують на Партію регіонів, майже кожен десятий – на Батьківщину.

Так вважають близько 80% виборців Свободи і Батьківщини, 63% - Фронту змін, половина – Сильної України і третина КПУ.

Цікаво, що близько половини виборців Партії регіонів також вважають, що цих місцевих виборах будуть фальсифікації, у т.ч. 13% - значні. Ці респонденти   не звинувачують жодну конкретну партію – дві третини з них говорять, що до фальсифікацій будуть вдаватися усі політичні сили.

Загальні очікування щодо результатів виборів

Вже згадані настрої мають очевидний вплив на відповіді щодо наступного питання. Так, 54% опитаних думають, що в результаті місцевих виборів 2010 року підсилить свої позиції більше Президент, і лише 16% - думають, що опозиція. Ще 31% не змогли визначитися з цього приводу.

Разом з тим лише 32% вважає, що для країни буде краще, якщо в результаті  місцевих виборів 2010 року підсилить свої позиції більше Президент і 31% вважає, що буде краще, якщо підсить свої позиції опозиція. 37% респонденті не змогли дати відповідь на це питання.

Найбільше вболівають за підсилення позицій Президента в результаті цих виборів мешканці Півдня. Дещо менше – на Донбасі і Сході – тут майже половина респондентів не змогла визначитися, що ж для країни буде краще.

За підсилення позицій опозиції найбільше вболівають на Заході, Півночі і в Центрі України.

Переважна більшість виборців Партії регіонів (понад 70%) вважають, що позиції підсилить більше саме Президент і що це дійсно буде краще для країни. А от серед виборців Батьківщини лише 40% впевнені у перемозі опозиції. Решта опозиційних партій почуваються ще більш невпевнено.

У цікавій ситуації опинилися виборці Сильної України – третина з них вважає, що краще для країни буде, якщо у результаті місцевих виборів позиції підсилить Глава держави, а чверть – навпаки – за підсилення опозиції.  Ця суперечливість легко пояснюється регіональною специфікою – на Сході і Півдні виборці Сильної України відносять партію більше до влади, а на Заході  - до опозиції. 

Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші. Вибіркова сукупність: 2000 респондентів. Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face). Помилка репрезентативності дослідження: для значень близьких до 50% похибка становить не більше 3%, для значень близьких до 30% - не більше 2,6%, для значень близьких до 10% - не більше 1,8%. Терміни проведення дослідження: 9 – 16 вересня 2010 р.

Розподіл областей:

Захід: Волинська, Закарпатська, Ів.-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька
Центр: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська
Північ: м. Київ, Київська, Житомирська, Сумська, Чернігівська
Південь: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська, м. Севастополь
Схід: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська
Донбас: Донецька, Луганська

Інші дослідження: