Мова сайту :

Ua Ru En
logo
Оценки избирательного процесса: намерения и мотивы голосования, доверие и симпатии

Оцінки виборчого процесу: наміри та мотиви голосування, довіра та симпатії

Дата публікації: 11.03.2019 Роздрукувати Повна версія

 • За результатами опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» на початку березня 2019 року, майже дві третини опитаних заявили, що завжди беруть участь у виборах, ще 22% сказали, що майже завжди голосують. 4% респондентів зазначили, що голосуватимуть уперше. Лише 10% сказали, що майже ніколи або ж взагалі ніколи не голосують. Найбільше останніх серед наймолодших респондентів та мешканців Києва. 

83% опитаних в тій чи іншій мірі декларують свою готовність взяти участь у виборах Президента 31 березня 2019 року. Серед симпатиків усіх рейтингових кандидатів готовність проголосувати висловлюють близько 80% опитаних. Відносно нижчий рівень мобілізації спостерігається серед наймолодших вікових груп (18-25 та 26-35 років) та у Києві. 
 
При цьому, оцінюючи за 10-ти бальною шкалою ймовірність своєї участі у голосуванні 31 березня 2019 року, тільки дві третини висловили найвищий рівень впевненості у тому, що вони прийдуть на вибори. Відносно менше таких респондентів серед наймолодшої вікової групи 18-25 років (46%) та тих, хто ще вагається із вибором (64%). Серед тих, хто завжди голосує на виборах, таких більше 80%. Водночас, серед тих, хто заявив, що майже завжди бере участь у голосуванні, – 42%, а серед тих, хто голосуватиме уперше, – 55%. 
 
82% зазначили, що точно знають, де знаходиться їхня виборча дільниця. Відносно нижчий рівень обізнаності про місце голосування спостерігається серед молодших опитаних, жителів Києва та Донбасу, тих, хто голосуватиме уперше або ж голосує на виборах дуже рідко. 
 
При цьому тільки 18% опитаних вже перевіряли наявність свого прізвища у списку виборців. 
 
44% опитаних заявили, що зазвичай голосують зранку – з 8 до 12 години. 22% – переважно голосують з 12 до 15 години, 10% – з 15 до 18 години і лише 5% – після 18 години. У ранковий час люблять йти голосувати переважно найстарші виборці, натомість молодь надає перевагу обідньому та післяобідньому періоду. У регіональному розрізі відносно більше тих, хто голосує зранку серед мешканців південних та центральних регіонів, а також Донбасу, тоді як на Галичині відносно більше тих, хто голосує між 12 та 15 годинами. Серед тих, хто зазвичай голосує на виборах, більшість робить це зранку і найбільше таких серед виборців Ю.Тимошенко, Ю.Бойка та О.Ляшка. 
 
Лише третина опитаних висловили готовність простояти в черзі на дільниці більше однієї години. Водночас, третина готові чекати в черзі до півгодини, ще кожен п’ятий – до години. Найбільш «стійкий» виборець – на Сході, Півночі та Галичині, серед найстарших опитаних, виборців О.Вілкула та Ю.Бойка. Натомість симпатики В.Зеленського, О.Ляшка та ті, хто не визначилися, висловили найменшу готовність довго стояти в черзі, щоб віддати свій голос. 
 
74% опитаних зазначили, що готові пожертвувати відпочинком задля того, щоб проголосувати на виборах, водночас 16% - протилежної думки і швидше проведуть час зі своїми друзями і не підуть на вибори, якщо доведеться обирати щось одне. Найбільше останніх серед наймолодших респондентів (18-25 років – 34%,  26-35 років – 23%), тих, хто голосуватиме уперше (30%) та рідко бере участь у виборах (45%).
 
Серед суб’єктів виборчого процесу найвищим рівнем довіри користуються міжнародні спостерігачі (71%). Спостерігачам від громадських організацій, правоохоронцям, які забезпечують порядок на дільницях, працівникам дільничних виборчих комісій, соціологам, що проводять екзит-поли довіряють майже дві третини. Спостерігачам від кандидатів – 58%, Центральній виборчій комісії – лише 49% (не довіряють – 38%).
 
Серед кандидатів в президенти відносно вищим рівнем довіри користується Володимир Зеленський (43%). Також високий рівень довіри мають Юлія Тимошенко (28%), Анатолій Гриценко (26%) та Петро Порошенко (24%). Олегу Ляшку довіряють 19% опитаних, Юрію Бойку – 18%, Андрію Садовому – 17%, Святославу Вакарчуку – 16%, Олександру Шевченку – 13%, Ігорю Смешку – 13%, Олександру Вілкулу – 12%, Євгенію Мураєву – 10%.
 
При цьому, найвищий рівень недовіри мають Петро Порошенко (69%) та Олег Ляшко (71%). 
 
Лідером президентського рейтингу є В.Зеленський, якого підтримують 24,7% тих, хто визначився та має намір голосувати. Другу позицію займає Ю.Тимошенко (18,3%), третю - П.Порошенко (16,8%). За А.Гриценка готові віддати свої голоси 10,3%, Ю.Бойка – 9,9%, О.Ляшка – 5,7%, І.Смешка – 3,3%, О.Вілкула та Є.Мураєва – по 2,7%.   
 
За останній тиждень зміцнили свої позиції А.Гриценко та Ю.Тимошенко. 
 
Майже чверть не визначилися з вибором кандидата. Важливо, що найбільше таких серед найбідніших виборців, опитаних, які зазвичай найактивніше голосують на виборах, респондентів старшого та середнього віку, більше серед жінок в Центрі та на Заході країни.
 
В.Зеленський має найміцніші електоральні позиції у південно-східних областях. У Києві та Центрі він конкурує з Ю.Тимошенко та П.Порошенком. Останній має міцні позиції у Галичині та Заході. Лідер Батьківщини – у центрально-західних регіонах та Півночі країни. Найвищий рівень підтримки А.Гриценка – у Галичині, Ю.Бойка – у південно-східних областях та особливо на Донбасі. 
 
В.Зеленський лідер симпатій серед респондентів, які голосуватимуть вперше (це майже кожен десятий виборець кандидата), а також серед респондентів, які не часто голосують на виборах. Тоді як серед респондентів, які завжди голосують, він ділить першість з Тимошенко та Порошенком, також у цій категорії мають відносно кращі позиції Гриценко та Бойко. 
 
22% опитаних вважають, що наступним президентом буде П.Порошенко. У перемогу Ю.Тимошенко вірять 20%, В.Зеленського – 18%. Позитивну динаміку за цим показником мають В.Зеленський та Ю.Тимошенко. Водночас, за тиждень дещо похитнулися показники П.Порошенка.
 
50% опитаних зазначили, що керуються у своєму виборі вірою у те, що кандидат, якого вони підтримують, може принести зміни в країні. Третина обирає свого фаворита через наявність у нього реальної програми розвитку країни, чверть – через віру у те, що кандидат поведе країну у правильному напрямку, або ж наявністю у нього досвіду державного управління. Кожен п’ятий голосує тому, що кандидат виступає проти існуючої системи. 
 
Мотив очікування змін та протесту проти системи найбільше акцентований у симпатиків Зеленського. Натомість програма розвитку країни, наявність сильної команди та лідерські якості найбільше надихають виборців Тимошенко та Порошенка. Виборці останнього також найчастіше зазначали, що обирають свого фаворита через наявність у нього досвіду державного управління, аналогічний мотив присутній серед симпатиків Тимошенко, Гриценка та Смешка. 
 
Майже кожен десятий прихильник Тимошенко, Порошенка та Зеленського обирає свого кандидата через найвищі шанси перемогти. Щонайменше кожен десятий прихильник Зеленського і Ляшка обирає кандидата, бо інші ще гірші. Також виборців Зеленського, Ляшка та Мураєва мотивують особисті симпатії до кандидата.
 
Майже три чверті опитаних вважають, що головним мотивом голосування за т.зв. «нові обличчя» є очікування змін у країні, 18% натомість переконані що цей феномен викликаний бажанням помсти т.зв. «старим політикам» за те, що вони зробили з країною. Останнє твердження має відносно більшу підтримку серед симпатиків П.Порошенка, А.Гриценка та Ю.Тимошенко. 
 
Цікаво, що майже кожен п’ятий опитаний хотів би аби Святослав Вакарчук таки взяв участь у президентських виборах. Найбільше таких серед виборців Західної України та Києва, серед симпатиків Гриценка, Зеленського та Порошенка. 
 
 
Аудиторія: населення України від 18 років і старше. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність: 5000 респондентів. Особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 1,5%. Терміни проведення дослідження: 1-7 березня 2019 р.

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: