Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Черниговская область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Чернігівська область

Дата публікації: 12.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 4 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Чернігівської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють значно гірше, аніж на місцях.
 
Лише 8% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 37%, а у своєму місті/селі – 55%. Напруженою ситуацію в країні бачать майже 69% опитаних, критичною – 16%. На місцях оцінки стану справ дещо кращі: напруженою ситуацію бачать від 30 до 40% опитаних, критичною – лише близько 3%.
 
Аналогічно, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (12%), ніж області (16%) чи свого міста/села (31%). Особливо критичними є оцінки напряму розвитку як країни, так і області у жителів малих міст та сіл. Натомість у своїй місцевості селяни оцінюють ситуацію дещо краще, аніж ті, хто проживає в малих містечках.
 
Водночас, незважаючи на негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. Лише 15-20% вважають, що стан справ, як в Україні, так і на місцях погіршиться наступного року. Переважна більшість вважають, що він не зміниться, а кожен десятий має оптимістичні сподівання щодо майбутнього. 
 
Військовий конфлікт на Сході України (80%) та хабарництво й корупція у владі (49%) – дві основні загальнодержавні проблеми за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють низький рівень зарплат та пенсій (66%), підвищення тарифів на комунальні послуги (52%) та зростання цін на основні товари, інфляція (46%). Соціально-економічні проблеми, такі як низькі зарплати і пенсії, безробіття, інфляція та недостатній рівень соціального захисту більш гостріше відчуваються у малих містах та селах. 
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 26,8% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За О.Ляшка – 17,9%, В.Зеленського – 12,8%, П.Порошенка – 8,8%, А.Гриценка – 7,7%, Ю.Бойка – 7,4%. Рейтинг інших кандидатів – менше 4%. Майже кожен п’ятий мешканець області ще не визначився з вибором кандидата.
 
Кожен п’ятий опитаний вірить, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі зросла у півтори рази. У перемозі П.Порошенка, впевнені 11% (минулого року – 13%). Перемогу О.Ляшка бачать близько 9%. В позитивний результат інших кандидатів вірять не більше 5% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко, П.Порошенка та О.Ляшка. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку майже 66% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 26,6% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За Радикальну партію готові віддати свої голоси 19,1%, партію «Слуга народу» – 10,5%, Громадянську позицію – 8,1%, БПП Солідарність – 6,9%, Опозиційний блок – 6,4%, Аграрну партію – 3,9%, УКРОП – 3,1%. Рейтинг інших партій – менше 3%. Водночас, майже кожен п’ятий мешканець області не визначився з вибором партії. 
 
Соціально-економічна програма кандидата (70%), орієнтація на тіснішу співпрацю з Європейським Союзом (68%), досвід у державній політиці (66%) та лідерські якості (64%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів. Для 55% важливим є орієнтація кандидата на вирішення в першу чергу проблем країни, при цьому 37% зазначили, що їм швидше важливіше його спроможність вирішувати попри державні, так і місцеві проблеми. Вибір між змогою політика забезпечити радикальні зміни (43%) або ж навпаки стабілізувати ситуацію (51%) поділив респондентів навпіл. Останній мотив є домінуючим  серед симпатиків Ю.Тимошенко, Ю.Бойка та А.Гриценка. 
 
34% опитаних не очікують жодних змін у країні після майбутніх виборів. Попри це 29% вважають, що ситуація покращиться і лише 14% стверджують, що вона погіршиться. 23% взагалі нічого не змогли відповісти на це питання. Частіше інших позитивних змін очікують прихильники Ю.Тимошенко, П.Порошенка та Ю.Бойка. Тих, хто очікує погіршення, більше серед респондентів, як не мають намірів голосувати або не визначились з вибором.
 
Майже половина опитаних (48%) допускають ймовірність значних фальсифікацій на виборах Президента на загальноукраїнському рівні. Натомість на місцевому рівні очікування порушень під час виборів значно нижчі: на обласному рівні допускають значні фальшування 28%, на рівні міста, чи села – 22%. 
 
При цьому, 14% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 38% займають нейтральну позицію у цьому питанні. 45% проти такого виду агітації. Більш прихильно до роздачі допомоги кандидатами ставляться у Чернігові, та серед старших і бідніших опитаних. 
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади значно краще, ніж центральної. Так, 10% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, 12% задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана і тільки 6% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади. Більш критичні оцінки у селах. 
 
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації дещо зменшився (з 41% до 30%), аналогічно як і рівень задоволеності міським/сільським головою (з 62% до 50%). Місцевими головами дуже задоволені в Чернігові та у селах. Натомість у малих містах рівень незадоволення місцевими очільниками переважає над задоволеністю. 
 
Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні, аніж в області, чи за місцем проживання. Майже дві третини опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ані на центральному, ані на місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції говорили лише 6% опитаних. 
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. При цьому в річній динаміці за більшістю критеріїв спостерігається негативна динаміка або відсутність змін. Винятком є безпека життя та боротьба із злочинністю, оцінки щодо яких за рік покращилися. Відносно краще оцінюють ситуацію зі шкільною освітою, безпекою та станом доріг. Найгірше опитані висловлюються про медицину, соціальний захист населення та розвиток промисловості.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили рівень можливості для відпочинку та дозвілля, а також можливість жити у безпеці. Найгірше оцінили можливості знайти роботу. Можливості відпочинку, досягнення успіху, пошуку роботи та заняття підприємництвом відносно вище оцінюються мешканцями обласного центру, жити у безпеці – у селах. Заможніші респонденти вище оцінюють рівень усіх можливостей, аніж бідніші. 
 
Лише близько 2% бачать високий економічний потенціал розвитку України, області та свого міста/села у найближчі 5-10 років. Близько чверті оцінюють його на середньому рівні. Натомість половина бачать низький потенціал, а 5% взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і на місцях. Оптимістичніше оцінюють потенціал росту на всіх рівнях у обласному центрі. 
 
Абсолютна більшість опитаних (73%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. Протилежної думки – 14%. Опитані дещо більше відчувають гордість, за те що вони є мешканцями свого міста/села (78%). Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (55%) та історію (45%). Місцевими мешканцями пишаються 30%, традиціями краю – 27%, культурою та мистецтвом – 22%, визначними пам’ятками та сільським господарством – по 20%, природніми ресурсами – 16%, місцевими визначними людьми – 10%. 
 
Майже 60% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас 19% – протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя зазначали мешканці міст, молодші та заможніші опитані. З іншого боку кожен п’ятий мешканець села, а також кожен четвертий представник старшого покоління вважає себе нещасливим. Серед бідних, тих, то почуває себе нещасним взагалі 40%. 
 
Мешканці області відносно частіше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Київської, Полтавської та Сумської областей. Серед сусідніх країн жителі регіону відчувають найбільшу близькість до Білорусі, дещо меншу – до Росії та Польщі. 
 
29% висловили бажання зайнятися власною справою. 4% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Натомість половина опитаних не має наміру  займатися бізнесом. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед міських жителів, молодших респондентів, та більш заможних. При цьому серед останніх кожен п’ятий заявив, що вже займається підприємництвом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 31% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею, по 11% – будівництвом та ремонтом, або ж автосервісом, по 10% – бізнесом у сфері транспорту та логістики, громадського харчування та розваг і відпочинку. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном (з 22% до 33%), при цьому лише третина з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні. Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (66%), жителів міст (36%) та опитаних з середнім достатком (43%). 
 
80% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 12% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах, 3% - за надання російській статусу державної. 
 
Абсолютна більшість опитаних (73%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. Лише 12% – протилежної думки, а 15% – вагалися із відповіддю. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто підтримує вступ України до Європейського Союзу (з 44% до 47%). Прихильність до вступу в НАТО майже не змінилася (38%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор (45%). 37% – за рівновіддаленість України від РФ та Заходу, лише 5% – за вступ до Митного Союзу. 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: