Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Сумская область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Сумська область

Дата публікації: 19.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 9 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Сумської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють значно гірше, аніж на місцях.

Лише 5% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в області спокійною ситуацію бачать 39%, а у своєму місті/селі – 47%. Напруженою ситуацію в країні бачать 63% опитаних, критичною – 25%. В області напруженою ситуацію бачать 42% опитаних, у своєму місті – 35%, критичною ситуацію на місцевості вважають лише близько 10%.
 
Правильність напрямку руху країни (14%) респонденти оцінюють гірше ніж рідної області (21%) та свого міста/села (23%). Дещо оптимістичнішими щодо цих оцінок є представники старшого покоління та мешканці сіл. 
 
Попри негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше нейтрально-позитивні. Близько 15% вважають, що стан справ як в Україні так і на місцях покращиться наступного року. Переважна більшість думають, що ситуація не зміниться (46-47%). Натомість 22-23% вважають, що ситуація погіршиться. 
 
Військовий конфлікт на Сході України (74%) – найбільша проблема загальнодержавного рівня за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилює підвищення тарифів на комунальні послуги (58%), низький дохід та інфляція (по 51%). На рівні особистих проблеми – низький дохід й високі ціни менше турбують жителів малих міст, а більш гострими вони є для мешканців обласного центру і сіл. 
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 23,7% тих, хто визначився і буде голосувати. За П.Порошенка – 10,3%, А.Гриценка – 10,0%, В.Зеленського – 9,7%, Ю.Бойка – 8,2%, О.Ляшка – 6,9%, О.Шевченка  – 5,6%, С.Вакарчука – 3,5%, Є.Мураєва – 3,0%. Рейтинг інших кандидатів – менше 3%. 22,1% опитаних не визначилися із вибором кандидата, ще 14,2% не мають наміру брати участь у голосуванні.
 
17% опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі дещо зросла. У перемозі П.Порошенка впевнені 8% (у 2017 – 10%). Перемогу Ю.Бойка бачать вірогідною близько 4%, а В.Зеленського та А.Гриценка – по 3%, О.Ляшка – 2%. У перемогу інших кандидатів вірять менше 2%. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко, П.Порошенка та Ю.Бойка. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку 43% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 25,9% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За партію «Слуга народу» готові віддати голос 10,1%, за Громадянську позицію – 9,5%, за БПП Солідарність – 9,2%, Опозиційний блок – 7,9%, Радикальну партію – 5,6%, УКРОП – 5,1%. Рейтинг інших партій не більше 4%. Водночас, 20,2% не визначилися з вибором, 17,2% - не мають наміру брати участь у виборах.
 
При виборі мотивів голосування за кандидатів в Президенти, 53% беруть до уваги орієнтацію кандидата на тіснішу співпрацю з ЄС, а 18% - співпрацю з Росією (більш актуально для прихильників Ю.Бойка). Також для 53% є важливим особисті лідерські якості кандидата, водночас для 31% - важлива його команда. Соціально-економічна програма є мотивом вибору для 49%, при цьому 34% - швидше звертають увагу на ідеологічні погляди кандидата. 46% думають, що важлива спрямованість кандидата на вирішення проблем країни, а для 35% важлива увага кандидата до країни та їх регіону. Для 48% важливим є досвід кандидата в політиці, поряд з цим 34% зазначили, що їм важливіше його приналежність до «нових політиків» (найактуальніше це для молодших виборців і прихильників Є.Мураєва, В.Зеленського, С.Вакарчука, О.Шевченка). У виборі між радикальними змінами та забезпеченням сталості, 36% обирають перше, а 45% - прагнуть стабільності. 
 
26% вважають, що ситуація в Україні у результаті  майбутніх виборів не зміниться, 24% - що вона погіршиться, а 22% - що покращиться. Частіше інших про позитивні зміни зауважують прихильники П.Порошенка та Ю.Тимошенко. Значно менше позитивних змін очікують респонденти, які не мають наміру голосувати.
 
Вірогідними фальсифікації на виборах президента на загальноукраїнському рівні вважають 46% опитаних, в області – 39%, а в їх місті/селі – 35%. Ще близько 35% опитаних допускають можливість незначних фальсифікацій. 12% вважають, що у їх населеному пункті фальсифікацій точно не буде. 
 
15% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів політики допомагають матеріально виборцям. 28% займають нейтральну позицію, а 53% проти такого виду агітації. Більш прихильно до роздачі допомоги ставляться мешканці сіл, а також найбідніші опитані.
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади краще, ніж центральної. Так, лише 8% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, стільки ж задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана і 5% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади.
 
Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації майже не змінився (21-22%), рівень задоволеністю роботою міського/сільського голови трохи зріс (з 26% до 29%). Рівень задоволеності місцевими головами дещо вищий серед мешканців сіл.
 
Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні (41%), аніж в області чи за місцем проживання (29-30%). 46% вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася на центральному рівні, 53-55% - такої думки про свою місцевість. Про зменшення рівня корупції говорили лише 2-3%.
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. Загалом відносно краще оцінюють ситуацію із шкільною освітою і розвитком сільського господарства. За більшістю сфер спостерігається негативна динаміка або відсутність змін. Дещо зросли оцінки соціального захисту, розвитку сільського господарства, помітно впали – стосовно екології, медицини та боротьби з корупцією. Останню сферу опитані оцінили найгірше.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили можливість відпочивати та проводити дозвілля. Найгірше – знайти роботу. Майже усі сфери можливостей оцінюються вище заможнішими респондентами, а також жителями обласного центру. Так само вищими є оцінки молодших респондентів (за виключенням можливості підприємництва). 
 
Лише 6-9% бачать високий економічний потенціал розвитку України, області й свого міста/села у найближчі 5-10 років. Близько 30% оцінюють потенціал на середньому рівні. 42-44% бачать низький потенціал, 9-10% взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і в області й у своєму місті/селі. Трохи краще оцінюють потенціал росту мешканці малих міст і молодші опитані.
 
71% відчувають гордість за те, що вони є громадянами України (18% - протилежної думки), так само 71% – що вони є мешканцями своєї області, а свого міста/села – 74%. Трохи менше гордість відчувають особи середнього віку. Найчастіше предметом гордості за свій регіон є природа (47%) та історія (46%). Місцевими мешканцями пишаються 23%, традиціями свого краю – 21%, культурою й мистецтвом – 18%, визначними пам’ятками – 15%. 
 
Близько 55% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. 28% – протилежної думки. Частіше про особисте щастя зазначали молодші та заможніші опитані, а також мешканці міст. Водночас, 33% жителів сіл, 35% представників старшого покоління і 48% з найбіднішого прошарку – вважають себе нещасливими.  
 
Мешканці області найбільше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Полтавської та Харківської областей. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе близькими до Білорусі, дещо менше до Росії, а також частково до Польщі. 
 
Близько третини висловили бажання зайнятися власною справою. Водночас більше половини (54%) не мають такого бажання. Лише 4% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед мешканців міст, серед молодших та більш заможних респондентів. При цьому серед останніх 21% заявили, що вже займаються бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу, 25% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею, 15% – будівництвом та ремонтом, 11-12% – логістикою, сферами розваг та краси, 10% – автосервісом або ІТ-сферою, трохи менше 10%  – туризмом, фермерством, нерухомістю. 
 
За останній рік кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном майже не змінилась (38-39%), але трохи збільшилась кількість тих, хто не хоче цього (з 52% до 56%). 46% з тих, хто хоче емігрувати, у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні, 35% - неготові. Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (69%), більш забезпечених респондентів (46-51%), а також мешканців обласного центру (42%). 
 
Близько 60% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 22% – підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах, 10% – за надання російській статусу державної. 
 
60% вважають Росію країною-агресором стосовно України. 22% – протилежної думки, а 18% - не змогли дати відповіді. 
 
Підтримка вступу України до Європейського Союзу за рік збільшилась (з 50% до 55%), як і вступу до НАТО (з 37% до 45%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор – 47%, вступ до Митного союзу підтримують 9%, а за рівновіддаленість України від РФ та Заходу виступають 24%.  

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: