Мова сайту :

Ua Ru En
logo
Общественно-политическая ситуация в Украине

Суспільно-політична ситуація в Україні

Дата публікації: 06.12.2016 Роздрукувати Повна версія

 Соціологічне дослідження «Суспільно-політична ситуація в Україні», проведене силами двох соціологічних служб:

Центром соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС»;
Соціологічною групою «Рейтинг».
 
Наприкінці 2016 року 69,9% опитаних оцінюють нинішню ситуацію в Україні як напружену, ще 23,2% респондентів взагалі вважають її вибухонебезпечною. Лише 5,2% вказують на те, що ситуація в країні стабільна, 1,9% не змогли дати чіткої відповіді на поставлене питання. 
 
54,3% респондентів визначили воєнний конфлікт на Сході України як основну проблему, яка потребує негайного вирішення. Ще 37,9% опитаних до такого роду проблем віднесли зростання цін на основні товари та інфляцію. У свою чергу, 37,8% вважають, що негайного вирішення потребує проблема низького рівня зарплат чи пенсій, 33,9% – тарифи на комунальні послуги, 27,5% – корупція у центральній владі, 26,9% − відсутність роботи та безробіття, 19,7% − висока вартість і низька якість медичних послуг. Дещо менше опитаних турбують соціальне розшарування, прірва між бідними і багатими (12,8%), корупція у судах, міліції, прокуратурі (12,0%), недостатній рівень соціального захисту (10,6%), високий рівень злочинності, недостатня безпека на вулицях (7,5%). Доволі малий відсоток респондентів серед проблем, що потребують нагального вирішення, визначили несприятливі умови для розвитку малого та середнього бізнесу (4,3%), низьку якість освіти (2,8%), нестачу свободи і демократії (2,2%). 
 
Респонденти демонструють відносно високу готовність взяти участь у виборах Президента України, за умови, якщо б вони відбулися наступної неділі. 37,8% опитаних відповіли, що вони повністю впевнені у своїй участі у голосуванні, ще 34,0% зазначили, що вони скоріше готові прийти на дільниці. Натомість 25,4% опитаних заявили про свою однозначну неготовність брати участь у цих виборах, ще 2,9% не змогли відповісти на поставлене запитання.
 
Серед усіх опитаних лідерами президентського рейтингу є Петро Порошенко – 9,6% та Юлія Тимошенко – 9,4%. Юрія Бойка підтримують 6,3% опитаних, Вадима Рабіновича – 6,0%, Олега Ляшка – 5,9%, Анатолія Гриценка – 5,2%, Андрія Садового – 4,3% відповідно. Інших кандидатів, перелічених у списку підтримало б менше 3% респондентів. Прослідковується доволі високий запит на гіпотетичного «іншого кандидата»: 12,1% респондентів швидше за все підтримали б інших політиків, прізвища яких не були представлені у анкеті. 12,7% респондентів не змогли визначитися зі своїми електоральними вподобаннями, або ж відмовили у відповіді, 21,6% опитаних заявили про те, що не приймали б участі у виборах взагалі.
 
Імітація виборів Президента України (перерахунок результатів опитування серед тих, хто планує брати участь у голосуванні та визначився зі своїм вибором) дала наступні результати: 
Петра Порошенка на наступних виборах Президента підтримали б 14,7% опитаних, Юлію Тимошенко – 14,6%, Юрія Бойка – 10,0%, Вадима Рабіновича – 9,2%, Олега Ляшка – 9,2%, Анатолія Гриценка – 7,8%, Андрія Садового – 6,8%, Олега Тягнибока – 3,1%, Надію Савченко – 2,4%, Дмитра Яроша – 2,4%, Арсенія Яценюка – 1,1%, Віктора Медведчука – 1,0%. За інших, не названих у списку кандидатів, віддали б свої голоси 17,7% респондентів.
 
Проведення дострокових виборів до Верховної Ради України підтримують 47,2% опитаних, 44,9% − не підтримують цю ідею. 8,0% респондентів не змогли визначитися із відповіддю на це запитання. 
36,3% респондентів висловили однозначну готовність взяти участь у виборах до Верховної Ради України, якби вони відбулися найближчої неділі. 34,5% опитаних зазначили, що скоріше готові взяти участь у голосуванні. 25,2% висловили повну невпевненість стосовно своєї участі, 4,0% взагалі не змогли відповісти на це питання або ж відмовилися на нього відповідати. 
 
Серед усіх опитаних 10,0% готові на найближчих виборах до парламенту віддати свої голоси за партію ВО «Батьківщина». У свою чергу 9,3% підтримали б Блок Петра Порошенка «Солідарність». 7,3% респондентів проголосували б за партію «Опозиційний блок», 6,4% − за об’єднання «Самопоміч», 5,8% − за Радикальну партію Олега Ляшка, 5,7% − за партію «За життя», 4,8% − за партію «Громадянська позиція». 3,2% підтримали б партію ВО «Свобода», 2,8% − партію «Рух нових сил». Рейтинг інших політичних сил – менше 2%. 12,3% опитаних не змогли визначитися зі своїми електоральними вподобаннями або ж відмовилися відповідати на це запитання. 22,4% респондентів взагалі заявили про те, що не приймали б участі у виборах взагалі.
 
Імітація виборів до Верховної Ради України методом перерахунку результатів опитування серед тих, хто визначився зі своїм вибором серед політичних партій та заявив про готовність прийти на дільниці для голосування, дала наступні результати: партію ВО «Батьківщина» підтримали б 15,5% респондентів, Блок Петра Порошенка – 14,1%, партію «Опозиційний блок» − 11,2%, об’єднання «Самопоміч» − 9,8%, Радикальну партію Олега Ляшка – 9,1%, партію «За життя» − 8,8%, партію «Громадянська позиція» − 7,1%, ВО «Свобода» − 4,9%, партію «Рух нових сил» − 4,1%. Рейтинг інших політичних сил у такому випадку – менше 2%. 
 
20,1% опитаних назвали лідером нинішньої опозиції в українській політиці Юрія Бойка. У свою чергу 14,5% визначили у цій ролі Юлію Тимошенко. Ще 11,5% бачать на місці лідера опозиції Олега Ляшка, 7,7% − Вадима Рабіновича, 7,5% − Михайла Саакашвілі, 4,1% − Анатолія Гриценка, 4,0% − Андрія Садового, 2,2% − Олега Тягнибока. 25,1% респондентів не змогли відповісти на це запитання або ж відмовилися від відповіді на нього.
 
60,7% респондентів заявили, що проголосували б за вступ до Європейського Союзу у випадку проведення референдуму з цього питання найближчим часом. 23,8% опитаних висловилися б проти, 9,2% не приймали б участі у такому голосуванні, 6,3% не змогли відповісти на це питання.
 
Натомість результати референдуму щодо вступу до НАТО у разі його проведення найближчим часом мали б наступні результати: 47,2% проголосували б за приєднання, 33,6% − проти, 11,0% не взяли б участі у ньому, 8,3% не змогли визначитися.
 
Відповідаючи на запитання «Оцінюючи результати Майдану 2013-14 років з позицій сьогоднішнього дня, підтримали б Ви Майдан сьогодні?» респонденти надали наступні відповіді. Лише 10,2% заявили про готовність регулярно брати участь у подібних акціях. 21,8% відповіли, що особисто не приймали б участі у Майдані, але б морально підтримували протестувальників, 13,5% висловили готовність інколи виходити на Майдан або ж брати участь у протестах у своєму місті. У свою чергу, 9,2% респондентів висловили готовність підтримувати протестувальників матеріально без особистої участі у акціях протесту. Водночас 31,9% опитаних заявили, що взагалі були проти Майдану. Ще 6,7% заявили, що їм байдуже до подібних акцій, 6,8% не змогли відповісти на це запитання.
 
Лише 16,9% опитаних заявляють про високу ймовірність повторення Майдану в найближчий час. Водночас 38,3% впевнені, що повторення подібних акцій є досить ймовірною. 27,8% респондентів вважають такий розвиток подій в найближчі півроку або рік малоймовірним, ще 9,5% взагалі вважають це практично неможливим. 7,6% не змогли визначитися із відповіддю на поставлене запитання.
 
У той же час, 44,1% не підтримують ідеї проведення нового Майдану. лише 16,2% опитаних підтримали б таку ініціативу і висловили готовність особисто взяти в ній участь. 30,8% висловилися про підтримку таких акцій протесту, але без особистої участі у них. 8,9% не визначилися із підтримкою чи не підтримкою подібної ініціативи.
 
59,5% опитаних для доведення своєї позиції найбільш допустим актом вважають участь у виборах. 21,1% заявили, що готові вдаватися у такому випадку до акцій протесту, 9,5% − до участі у акціях громадянської непокори, «майданах». 3,8% заявили про готовність відстоювати свою позицію із зброєю у руках. 3,8% визначили формою відстоювання своїх думок вступ до опозиційної партії. 18,0% заявили, що жодна із перелічених ініціатив не відповідає їхнім уявленням про форми активності для доведення своєї позиції, ще 6,6% взагалі не змогли відповісти на це питання.
 
46,3% опитаних вважають акції у Києві, що відбулися в листопаді ц.р., організованими та купленими політичними силами. Водночас 33,7% висловили думку, що це були справжні протести звичайного населення. 20,1% не змогли жодним чином оцінити ці події.
 
Відносна більшість опитаних (47,0%) вважають, що найоптимальнішою стратегією для вирішення ситуації на Сході України є продовження дипломатичних зусиль для вирішення конфлікту мирним шляхом. Водночас 20,8% бачать вирішення у проведенні референдуму щодо статусу окупованих територій та виконання рішення народу за будь-якого результату. 12,7% респондентів вважають найоптимальнішим рішенням ізоляцію окупованих територій та замороження конфлікту. Лише 9,8% опитаних підтримують ідею мобілізації населення та повернення окупованих територій військовим шляхом. 2,1% бачать вихід в інших шляхах вирішення, 7,7% − не змогли надати жодної відповіді на це питання.
 
Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші. Вибіркова сукупність: Репрезентативна, квотна вибірка 4000 респондентів в усіх регіонах України (без врахування населення АР Крим та непідконтрольних районів Донецької та Луганської областей). Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face) за місцем проживання респондента. Статистична похибка вибірки (довірчий інтервал): не більше 1,5%. Терміни проведення дослідження (польового етапу): 24 листопада – 2 грудня 2016 року

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: