Мова сайту :

Ua Ru En
logo
Поддержка гражданами формы правления в Украине: до и после президентских выборов

Підтримка громадянами форми правління в Україні: до і після президентських виборів

Дата публікації: 21.05.2010 Роздрукувати Повна версія

На думку відносної більшості опитаних громадян, найбільш оптимальною формою правління для України є президентсько-парламентська (35%), або президентська (26%).

На думку 16% опитаних найбільш оптимальною є парламентсько-президентська, 4% - парламентська і 3% - диктатура. Ще 16% не визначились з цього питання.

Порівняно з аналогічним дослідженням, проведеним у жовтні 2009 року - напередодні виборів Президента - дещо зросла підтримка президентсько-парламентської та президентської форми правління і дещо зменшилась парламентсько-президентської, парламентської і диктатури.

В першу чергу це відбулось через зміни ставлення до цього питання серед мешканців Півдня та Донбасу після перемоги на виборах Президента В.Януковича.

Разом з тим на Заході і особливо на Півночі країни ставлення до президентсько-парламентської та президентської форми правління погіршилось, зокрема серед прихильників БЮТ. Це відбулось передусім через поразку на виборах Президента Ю.Тимошенко.

Водночас прихильники Нашої України і Свободи  залишаються найбільшими симпатиками президентської (від 38 до 44%), а також президентсько-парламентської (від 32 до 37%) форми правління в Україні, випереджаючи за цим показником навіть прихильників Партії регіонів.

Щодо прибічників Партії регіонів варто зазначити, що з обранням Президентом В.Януковича число прихильників серед них парламентсько-президентської та парламентської зменшилось майже вдвічі.

Прихильники С.Тігіпка, як і Ю.Тимошенко, вважають найбільш оптимальними змішані системи: або президентсько-парламентську (45%), або парламентсько-президентську (19%) форми правління.

Найбільше підтримують парламентсько-президентську форму правління прибічники  Блоку Литвина (35%).

А от комуністи традиційно найбільше симпатизують диктатурі (8%). Однак, незважаючи на те, що лідер партії П.Симоненко виступав за ліквідацію в Україні інституту Президента як такого, прихильники КПУ продовжують вважати президентську (36%) або президентсько-парламентську (23%) як найбільш оптимальні форми правління для України.

Респонденти з вищою  освітою та молодь у віці 18-29 років більше за інших підтримують парламентсько-президентську форму правління (20%).

Президентську форму найбільше підтримали опитані з низьким рівнем освіти (36%) і пенсіонери (31%).

Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші. Вибіркова сукупність: 2000 респондентів. Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face). Помилка репрезентативності дослідження: для значень близьких до 50% похибка становить не більше 3%, для значень близьких до 30% - не більше 2,6%, для значень близьких до 10% - не більше 1,8%. Терміни проведення дослідження: 16-24 квітня 2010 р.

Розподіл областей:

Захід: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька
Центр: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська
Північ: м. Київ, Київська, Житомирська, Сумська, Чернігівська
Південь: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська, м. Севастополь
Схід: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська
Донбас: Донецька, Луганська

Інші дослідження: