Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Черновицкая область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Чернівецька область

Дата публікації: 19.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 5 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Чернівецької області. Загалом у дослідженні, здійсненому за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють значно гірше, аніж на місцях.

Лише 7% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачить третина опитаних, а у своєму місті/селі – майже половина. Напруженою ситуацію в країні бачать більше 60% респондентів, критичною – чверть. На місцях оцінки стану справ дещо кращі: напруженою ситуацію бачать від 31% до 42% опитаних, критичною – кожен десятий.
 
Аналогічно, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють значно гірше (12%) ніж області (20%) чи свого міста/села (27%). Тоді як оцінки напрямку розвитку країни майже однаково критичні серед мешканців різних типів поселень, негативних оцінок напрямку розвитку на місцевому рівні значно більше серед мешканців обласного центру. 
 
Водночас, незважаючи на негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. 22-25% мають оптимістичні сподівання щодо майбутнього (найбільше стосовно власного населеного пункту). 43-44% вважають, що стан справ не зміниться. Водночас 13-18% опитаних вважають, що ситуація як в Україні, так і на місцях погіршиться наступного року.
 
Військовий конфлікт на Сході України (67%) та хабарництво й корупція у владі (45%) – дві основні загальнодержавні проблеми за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють підвищення тарифів на комунальні послуги та низький рівень зарплат та пенсій (53% та 51% відповідно). Ці проблеми в однаковій мірі турбують все населення області, тоді як підвищення цін на основні товари дещо більш значима для мешканців малих містечок, а хабарництво та корупція у владі – для жителів обласного центру. 
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 21,1% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За П.Порошенка готові проголосувати 11,9%, Ю.Бойка та В.Зеленського – 10,7% і 10,5% відповідно, А.Гриценка – 8,8%, О.Ляшка – 8,2%, О.Шевченка – 7,3%, С.Вакарчука – 6,2%, А.Садового та А.Яценюка – по 4,1%. Рейтинг інших кандидатів – менше 3%. Водночас, 16,6% мешканців області не визначилися з вибором кандидата.
 
17,7% опитаних мешканців області вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко. За останній рік кількість тих, хто переконаний в її перемозі зросла майже вдвічі. У перемозі П.Порошенка впевнений кожен десятий, що понад як в півтора рази менше показника минулого року (17%). Ю.Бойка та В.Зеленського в якості переможців бачать по 6% респондентів. В позитивний результат інших кандидатів вірять менше 5% опитаних. Найбільшу впевненість у своїх фаворитах демонструють прихильники Ю.Тимошенко, П.Порошенка та Ю.Бойка. 
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку майже 44% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 22,4% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За партію «Слуга народу» готові віддати свої голоси 12,2%, БПП Солідарність та Опозиційний блок – по 11%, Громадянську позицію та Радикальну партію – 8,9% та 8,3% відповідно, УКРОП – 6,5%,  Народний Фронт та Самопоміч – по 4,8%. Рейтинг інших партій – менше 3%. Водночас, майже 19% мешканців області не визначилися з вибором партії, кожен десятий – не має наміру голосувати.
 
Орієнтація кандидата на тіснішу співпрацю з Європейським Союзом (84%) – мотив, який має найбільш визначальний вплив на президентський вибір респондентів. Для двох третин значущою є соціально-економічна програма кандидата, тоді як для 29%, навпаки, більш важливими є його ідеологічні погляди. Для 60% важливі особисті лідерські якості кандидата та його орієнтація на вирішення загальнодержавних проблем, тоді як для 31-35% більш важливими виступають наявність у кандидата сильної команди та орієнтація на вирішенні як проблем країни, так і регіону. 55% орієнтуються на спроможність кандидата забезпечити радикальні зміни у країні, тоді як 40% зазначили, що їм важливіше підтримання стабільності. 57% обирають виходячи з досвіду кандидата у державній політиці, тоді як 35%, навпаки, імпонує належність обранця до генерації «нових» політиків. 
 
Більш як третина опитаних очікує, що ситуація в Україні в результаті  майбутніх виборів президента покращиться. Така сама кількість вважає, що ситуація не зміниться, тоді як кожен десятий стверджує, що вона лише погіршиться, ще кожен п’ятий – вагається із відповіддю. Позитивних змін більше за інших очікують прихильники Ю.Тимошенко, В.Зеленського та П.Порошенка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, які не визначились з вибором або не мають намірів голосувати. Більш того, понад 40% останніх очікують на погіршення ситуації в результаті виборів.
 
На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (50%) вища, ніж на місцевому (35-40%). Ще 27-32% допускають незначні фальсифікації на всіх рівнях. 
 
Кожен десятий опитаний позитивно ставиться до ситуації, коли під час виборів деякі політики матеріально допомагають виборцям. Майже 20% займають нейтральну позицію у цьому питанні. З іншого боку дві третини виступають проти такого виду агітації. Дещо більш прихильно до роздачі допомоги кандидатами ставляться представники найстаршої вікової групи. 
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади значно краще, ніж центральної. Так, лише кожен десятий опитаний задоволений діяльністю Президента П.Порошенка, Прем’єр-міністра В.Гройсмана та Верховної Ради України. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади. 
 
Протягом року зменшився рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації (з 30% до 22%) та міського/сільського голови (з 38% до 34%).  Найбільш критичне ставлення до місцевих інститутів влади висловлюють мешканці обласного центру. 
 
Зростання рівня корупції респонденти більше помічають загалом по Україні, аніж в області чи за місцем проживання. Більше половини опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ані на центральному, ані на місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції на рівні країни та області говорили лише 2-4% опитаних, тоді як на рівні власного населеного пункту – кожен десятий опитаний.  
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. Відносно кращі оцінки зафіксовані стосовно шкільної освіти та стану доріг. У річній динаміці за більшістю критеріїв спостерігається негативна динаміка (найбільше у шкільній освіті, медицині, екології та боротьбі із хабарництвом). Винятком є стан доріг – оцінки у цій сфері покращилися. Найгірше опитані висловлюються про боротьбу з корупцією на місцевому рівні.
 
Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили можливість відпочивати та проводити дозвілля, найгірше – займатися підприємництвом. Можливості відпочинку, безпеки життя, досягнення успіху, пошуку роботи та підприємництва відносно вище оцінюються мешканцями обласного центру. Найнижче рівень усіх можливостей оцінюють найстарші та найбідніші респонденти. 
 
Лише 6-8% опитаних бачать високий економічний потенціал розвитку України, області та свого міста чи села у найближчі 5-10 років. Близько 40% оцінюють його на середньому рівні. В той же час, 28-32% бачать низький потенціал економічного розвитку, а кожен десятий взагалі не бачить жодних перспектив для економічного зростання як на місцях, так і особливо в Україні. Природно, більш оптимістичними у своїх оцінках виступають люди молодого віку. 
 
Абсолютна більшість опитаних відчувають гордість за те, що вони є громадянами України (81%) та особливо мешканцями своєї області (84%) та свого міста/села (87%).  Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали місцеві традиції (41%), ще чверть пишаються його історією та природою, кожен п’ятий – місцевими мешканцями, культурою та мистецтвом,  17% – визначними людьми регіону. 
 
Переважна більшість (80%) вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас майже кожен десятий дотримується протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя говорили молодші та заможніші опитані, мешканці малих міст та сіл. 
 
40% опитаних мешканців області відмітили культурно-історичну близькість до жителів Івано-Франківської області, майже чверть – до Тернопільської та Львівської. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе найбільш близькими до Румунії, Польщі та Молдови. 
 
Понад як третина опитаних висловили бажання зайнятися власною справою, особливо це помітно серед молоді. Разом з тим, більше 40% не мають таких намірів і бажань (найменша зацікавленість у старшій віковій групі та серед незабезпечених). 5% повідомили, що вже є підприємцями. Більше таких зафіксовано в обласному центрі, серед представників середнього віку та більш заможних респондентів. Так, серед останніх чверть заявили, що вже займаються власним бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу, 41% хотіли б займатися торгівлею. Ще по 12% не проти зайнятися бізнесом у сфері громадського харчування та фермерства, кожен десятий – туризмом, будівництвом та ремонтом, а також бізнесом у сфері автосервісу. 
 
За останній рік майже не змінилася кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном (42% - у 2017, 41% - у 2018), при цьому лише третина з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні (39% - не готові). Вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді та осіб середнього віку (64% та 45% відповідно), містян (42-44%) та опитаних з середнім рівнем достатку (48%). 
 
Переважна більшість (71%) вважає, що українська мова повинна бути єдиною державною. Кожен п’ятий підтримує надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах, лише 2% - надання російській статусу державної по всій території України. 
 
Майже 80% опитаних вважають Росію країною-агресором стосовно України. При цьому, кожен десятий дотримується протилежної думки, 11% – не визначилися із відповіддю. 
 
За останній рік дещо зросла кількість тих, хто підтримує вступ України до Європейського Союзу (з 68% до 70%), тоді як рівень підтримки інтеграції до НАТО не змінився (59%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор. При цьому динаміка тут дещо негативна (з 67% до 65%). Зросла кількість тих, хто підтримує рівновіддаленість України від Росії та Заходу (з 15% до 18%). Вступ до Митного Союзу підтримують наразі лише 2%, що втричі менше за показник попереднього року. 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: