Мова сайту :

Ua Ru En
logo
«ПОРТРЕТЫ РЕГИОНОВ». Луганская  область

«ПОРТРЕТИ РЕГІОНІВ». Луганська область

Дата публікації: 19.12.2018 Роздрукувати Повна версія

 • Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з 16 листопада по 16 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Луганської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%. 

Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію за місцем проживання опитані оцінюють відносно краще ніж в області і загалом по країні. 

Лише 5% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, в рідній області спокійною ситуацію бачать 10%, а у своєму місті/селі – 31%. Напруженою ситуацію в країні та області бачать близько 50% опитаних, критичною – 34-42%. У своєму населеному пункті напруженою вважають ситуацію  40%, критичною – 25%. 
 
Також, правильність напрямку руху країни (10%) та області (9%) респонденти оцінюють дещо гірше ніж свого міста/села (17%). Ситуацію на місцевості краще оцінюють мешканці менших поселень і молодші опитані.
 
Загальні очікування серед мешканців області швидше нейтрально-негативні. 25-26% вважають, що стан справ як в Україні так і на місцях погіршиться наступного року. Відносна більшість (42-43%) дотримуються думки, що стан справ не зміниться, 15-16% мають оптимістичні сподівання щодо найближчого року, таких дещо більше у малих містах і селах, а також серед молоді.
 
Військовий конфлікт на Сході України (68%) найбільша проблема загальнодержавного рівня за оцінками мешканців області. Також 41% вважають проблемою безробіття. На особистісному рівні опитаних в першу чергу хвилюють підвищення тарифів на комунальні послуги (47%), а вже у другу чергу – війна на Донбасі (45%) і низький рівень зарплат та пенсій (42%). На особистісному рівні низький дохід, військовий конфлікт й мовні питання більше турбують мешканців Сєвєродонецька й Лисичанська, також для перших важливіші проблеми інфляції й корупції, медичної сфери, а для мешканців Лисичанська й менших поселень – більшою є ще проблема безробіття. 
 
Лідером президентського рейтингу є Ю.Бойко, якого готові підтримати 22,5% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За Ю.Тимошенко – 13,4%, В.Зеленського – 12,5%, Є.Мураєва – 12,2%, О.Ляшка – 8,5%, П.Порошенка – 6,1%,  В.Рабіновича – 3,5%, А.Гриценка – 3,3%, С.Таруту – 3,1%. Рейтинг інших кандидатів – не більше 3%. Водночас, 32% мешканців області не визначилися із вибором кандидата, майже 16% – не мають наміру брати участь у виборах.
 
23% опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко, що майже вп’ятеро більше ніж попереднього року. У перемозі П.Порошенка впевнені 11% (у 2017 – 6%). Перемогу Ю.Бойка або ж В.Зеленського бачать вірогідною близько по 6%. В позитивний результат інших кандидатів вірять менше 3% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко та П.Порошенка.
 
Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку 61% опитаних. 
 
У рейтингу партій лідирує Опозиційний блок, який підтримують 23,7% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За Батьківщину  готові віддати свої голоси 13,3%, за партію «Наші» – 11,1%, за партію «Слуга народу» – 9,8%, «За життя» – 8,8%,  Радикальну партію – 6,6%, партію «Наш край» – 4,4%, БПП Солідарність – 4,1%. Рейтинг інших партій – менше 4%. Водночас, майже кожен четвертий мешканець області не визначився з вибором партії, кожен п’ятий – не має наміру голосувати. 
 
Спроможність кандидата забезпечити стабільність в країні (70%), соціально-економічна програма (62%) та спрямованість на вирішення проблем країни і регіону (60%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів. Також 54% обирають кандидата через його лідерські якості, при цьому для 40% важливішим є наявність у нього сильної команди. Для 51% важливим є досвід кандидата у державній політиці, водночас 41% зазначили, що їм важливіше його належність до генерації «нових» політиків. Останній мотив є домінуючим серед симпатиків В.Зеленського та Є.Мураєва. Ще для 41% важлива орієнтація кандидата на співпрацю з Росією (найактуальніше для виборців Ю.Бойка й Є.Мураєва), водночас для 37% важливіше спрямованість кандидата на співробітництво з ЄС (особливо для прихильників П.Порошенка).
 
41% опитаних вважають, що ситуація в Україні у результаті  майбутніх виборів президента не зміниться, 29% очікують, що вона покращиться, а 15% - що вона погіршиться. Частіше інших про позитивні зміни зауважують прихильники П.Порошенка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, які не мають намірів голосувати.
 
На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (54%) і в області (48%) дещо вища ніж у їхньому місті/селі (40%). Ще близько 30% опитаних допускають ймовірність незначних фальсифікацій. 16% вважають, що у їх населеному пункті фальсифікацій не буде. 
 
Майже кожен третій в області позитивно ставиться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. Ще 23% займають нейтральну позицію. Близько половини (47%) проти такого виду агітації. Прихильніше до роздачі допомоги ставляться молодші респонденти, жителі Сєвєродонецька, та бідніші прошарки населення.
 
Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади дещо краще, ніж обласної та центральної. Так, лише 7% задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, 9% задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана і тільки 3% – Верховної Ради. Водночас, понад 80% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади. 
 
Діяльністю обласної держадміністрації задоволені тільки 10% і не задоволені – 67%, втім протягом року цей відсоток зріс (з 2% до 10%). Помітно підвищився також рівень задоволеністю роботою міського/сільського голови - з 21% до 31%. Найбільше задоволені місцевими головами мешканці малих міст і сіл, відповідно жителі Лисичанська й Сєвєродонецька – найменше.  
 
Близько 54% вважають, що ситуація з хабарництвом погіршилась на центральному рівні, 38-46% - такої думки про місцевий рівень. Близько 26-30% не бачать змін з корупцією як по Україні, так і на місцевості. Про зменшення рівня корупції в країні і в області говорили лише 6-8%. 
 
Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах. Відносно краще оцінюють ситуацію із шкільною освітою, безпекою життя та екологією. У річній динаміці спостерігається покращення у сфері підтримки молоді, погіршення – у шкільній освіті, екології, боротьбі з корупцією. Найгірше опитані висловлюються про розвиток промисловості.
 
Загалом опитані оцінюють рівень усіх можливостей як низький. Відносно краще опитані оцінили можливість жити у безпеці та відпочивати й проводити дозвілля. Найгірше – знайти роботу. Усі сфери можливостей оцінюються вище молодшими і заможнішими респондентами. Гірше усі сфери оцінюють мешканці Лисичанська й сіл області, а краще – жителі Сєвєродонецька та інших малих міст. 
 
Лише 4-5% бачать високий економічний потенціал розвитку України  й місцевості у найближчі 5-10 років. Близько 22% оцінюють потенціал на середньому рівні, низьким його вважають 35-37%. І ще 21-25% взагалі не бачать жодних можливостей для економічного зростання як в Україні, так і на місцях. Вище оцінюють потенціал росту мешканці малих міст й сіл, а також молодші опитані.  
 
55% відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. До цього трохи більше схильні найстарші. 35% - не відчувають гордості. Близько 60% опитаних відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області та 66% -  свого міста/села. Водночас майже третина не пишаються своїм місцевим походженням. Предметом гордості за свій регіон переважно опитані обирали природу (33%) та історію (27%). Також 20% пишаються місцевими мешканцями, 13% - спортивними досягненнями, 10-11% - господарством і природніми ресурсами. 12% заначили, що у них нічого не викликає гордості за регіон. 
 
Більше 60% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас 32% – протилежної думки. Частіше про особисте щастя зазначали молодші та заможніші опитані. З іншого боку 44% з старших та 48% з найбіднішого прошарку вважають себе нещасливими. 
 
Мешканці області найбільше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів сусідніх Донецької та Харківської областей. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе найближчими до Росії, трохи менше – до Білорусі. 
 
Близько 35% висловили бажання зайнятися власною справою. 5% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Трохи вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед мешканців Сєвєродонецька й інших малих міст, а також серед молодших та більш заможних респондентів. При цьому серед останніх 22% заявили, що вже займаються своїм бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу, 32% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. Ще близько по 13% – будівництвом або ж фермерством.
 
За останній рік кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном збільшилась (з 21% до 31%), 60% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні (35% - не готові). Традиційно вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (59%) та заможніших (43%). 
 
39% підтримують надання російській мові статусу державної. Ще 28% - підтримують надання російській мові статусу офіційної в окремих регіонах. 31% вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. 
 
Лише 30% вважають Росію країною-агресором стосовно України. 55% – протилежної думки. 15% - не визначилися. 
 
Підтримка вступу України до Європейського Союзу дещо зросла за рік (з 27% до 30%), проте збільшився відсоток тих, хто проти вступу (з 33% до 47%). Підтримка вступу до НАТО майже не змінилась (21-23%), втім збільшився відсоток тих, хто проти вступу до Північноатлантичного Альянсу (з 36% до 60%). Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції за проєвропейський вектор 23%, за вступ до Митного союзу – 25% (вдвічі більше ніж у 2017). Водночас 35% виступають за рівновіддаленість України від РФ та Заходу (у 2017 – 46%). 

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: