Мова сайту :

Ua Ru En
logo
Общественно-политические настроения украинцев: ноябрь 2017

Суспільно-політичні настрої українців: листопад 2017

Дата публікації: 21.11.2017 Роздрукувати Повна версія

 • За результатами загальноукраїнського соціологічного дослідження, проведеного зусиллями чотирьох соціологічних компаній Центр соціальних та маркетингових досліджень «SOCIS», Київський міжнародний інститут соціології, Соціологічна група «Рейтинг» та Центр Разумкова за підтримки Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» з 28 жовтня по 14 листопада 2017 року найактуальнішими проблемами для більшості опитаних є війна на Сході України (51,3%) та соціально-економічні проблеми: зростання цін (37%), низький рівень зарплат чи пенсій (36%), безробіття (27,1%), високі комунальні тарифи (26,9%). Значна частина населення віднесла до найактуальніших проблем корупцію в центральній владі (22,9%) та проблеми медицини (22,9%).

З позитивних змін, які за останній рік відбулися в місцях проживання респондентів, значний відсоток опитаних звернули увагу на ремонт доріг (44,9%), підвищення пенсій (27,3%) та покращення благоустрою міст та сіл (26,6%). До речі, підвищені пенсії на момент проведення дослідження отримали 55,8% родин.
 
Якби президентські вибори відбулися найближчої неділі, найбільшу підтримку населення отримав би Петро Порошенко: за нього готові проголосувати 16,1% респондентів. Друге та третє місця займають Юлія Тимошенко (14,4%) та Святослав Вакарчук (12,1%). Показники інших кандидатів мали б наступний вигляд: Ю.Бойко та А.Гриценко по 9,3%, В.Рабінович – 7,9%, О.Ляшко – 7,5%. (Рейтингові показники розраховано на основі тих респондентів, хто визначився зі своїм вибором та прийме участь у голосуванні («імітація виборів»)). Загалом, близько 21% виборців на даний момент не знають, за кого віддати свій голос, а 18% взагалі не планують брати участі в голосуванні. 
 
Під час дослідження респондентам також було запропоновано зробити свій власний прогноз того, хто стане наступним Президентом України (запитання: «А хто, на Вашу думку, переможе і стане наступним Президентом?»). Найбільш ймовірним переможцем на президентських виборах респонденти вважають П.Порошенка – 19,2%. Перемогу Ю.Тимошенко прогнозують 10,1% опитаних. Значна частина опитаних (42%) не змогли сказати, хто саме стане наступним Президентом України.
 
Цікавими виявилися результати дослідження, які стосувалися такого актуального на сьогоднішній день питання як система виборів до Верховної Ради України. Близько 30% українців підтримують мажоритарну систему виборів, а 27% респондентів вважають, що змішана система виборів, яка діє зараз, є кращою. Лише 19% опитаних підтримують пропорційну систему, при якій виборці голосують виключно за списки політичних партій.
 
Лідерами парламентських перегонів на сьогоднішній день є ВО «Батькiвщина» та Блок Петра Порошенка «Солiдарнiсть». При цьому ВО «Батькiвщина» дещо випереджає пропрезидентську силу: 9,7% проти 9,4% (серед всіх респондентів). За таких умов, до парламенту увійшли би сім політичних партій, і ймовірний розподіл мандатів за партійними списками (згідно чинного виборчого законодавства) виглядав би наступним чином: ВО«Батькiвщина» – 47 народних депутатів, «БПП-Солідарність» – 45, «Опозиційний блок» – 31, «Громадянська позиція» – 30, «За Життя» – 27, «Радикальна партія О.Ляшка» – 23, «Самопоміч» – 22.
 
Переважна більшість українців (68,2%) вважають, що нинішня ситуація в країні є напруженою. Досить значний відсоток (21,9%) назвали її вибухонебезпечною і лише 6,2% опитаних відзначають, що ситуація в країні стабільна. 
 
Прослідковується тренд до вибору населенням здебільшого мирних та не надто радикальних форм протесту. Так, більшість респондентів готові вдаватися до таких форм протестної активності як участь у виборах (58,9%) та підписання петицій та звернень (26,7%). Більшість опитаних (59,9%) на даний момент не підтримали б організацію нового Майдану. Лише 9,2% тих, хто готовий особисто взяти участь в новому Майдані.
 
В громадських настроях зберігається підтримка населенням задекларованого владою курсу на євроінтеграцію та вступ до НАТО. Так, вступ до ЄС підтримує переконлива більшість населення (56,2%), а вступ до НАТО має набагато більше прихильників (43,2%), ніж противників (33,3%).
 
Якщо говорити про бачення подальшого шляху розвитку України, то на даний час суспільство поділилося на прихильників інтеграції з ЄС (44,9%)та прихильників власного шляху розвитку України (40%). 
 
 
Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face) за місцем проживання респондента.
Вибірка: 20 000 респондентів в усіх областях України (без врахування населення АР Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей). Вибірка репрезентативна для населення України віком від 18 років за такими показниками як стать, вік, тип поселення та регіон проживання.
Статистична похибка вибірки: не більше 0,7% при показниках, близьких до 50%; не більше 0,4% при показниках, близьких до 10%
Терміни проведення польового етапу дослідження: 28 жовтня – 14 листопада 2017 року

Дивитись
презентацію

Ви можете пореглянути презентацію
on-line та завантажити її повну версію
собі на комп'ютер

Завантажити повну версію

Інші дослідження: